Bałtyk Gdynia logo klubuGdynia piłkarską stolicą? Najbliżej tego miana była na początku lat 80-tych zeszłego stulecia, gdy drogi dwóch tamtejszych klubów skrzyżowały się w piłkarskiej ekstraklasie. Niewiele miast w Polsce może pochwalić się derbami na tym poziomie rozgrywek.


© Autor: Jakub Malicki

Najbardziej popularnym klubem w Gdyni jest Arka, który także uchodzi za najstarszy (dzięki potraktowaniu KS Gdynia jako protoplasty „Żółto-niebieskich”). Jak mogliście przeczytać we wpisie o Arce, powstała ona wskutek licznych fuzji miejscowych zespołów i swoją nazwę przyjęła dopiero w latach 50-tych XX wieku. Futboliści ze stadionu przy ul. Ejsmonda jako pierwsi w mieście przekroczyli bramy 1. ligi (1974 rok). Dzięki wygraniu Pucharu Polski w 1979 roku zagrali także w europejskich pucharach. A tylko jednego punktu, jednego remisu więcej, zabrakło lokalnemu rywalowi – Stoczniowemu Klubowi Sportowemu „Bałtyk” – by zagrać w Pucharze UEFA! Punkt dzielił ich od podium ligi i pewnie sławy…

To był sezon 1980-81, w którym obie drużyny spotkały się po raz pierwszy w 1. lidze. Bałtyk zaczynał go jako beniaminek, który dostał się do elity po 7 latach na zapleczu ekstraklasy. W ligowym debiucie pokonał Odrę w Opolu 1-0. Pierwsze derby Gdyni odbyły się na stadionie Arki i nie padła w nim żadna bramka.

Arka-Bałtyk Gdynia logo klubuW rewanżu Bałtyk przegrał u siebie 0-3, jednak na koniec sezonu to „Stoczniowcy” cieszyli się z wyższego miejsca w tabeli.

Arka-Bałtyk Gdynia logo klubuBałtyk zakończył rozgrywki na 6. miejscu, gromadząc 36 punktów – tyle samo co Legia, Śląsk i Szombierki, jednak ustępując rywalom bilansem bramkowym. To drużyna z Bytomia zagrała z Feyenoordem w Pucharze UEFA 1981-82, a kibicom Bałtyku pozostało gorzkie wspomnienie o porażce w Sosnowcu, która „zabrała im puchary”…

Następny rok był mniej udany dla zespołu z ul. Olimpijskiej. W 1. lidze 1981-82 zajęli 13. miejsce, szczęśliwie broniąc się przed spadkiem. Pocieszeniem mógł być jedynie fakt, że Arka grała jeszcze gorzej, zajęła wtedy 15. miejsce w tabeli i spadła z ekstraklasy.

Arka-Bałtyk Gdynia logo klubuTakże w tamtym sezonie mecz przy Ejsmonda zakończył się wynikiem 0-0, a w rewanżu Bałtyk zwyciężył 2-1.

Arka-Bałtyk Gdynia logo klubuByły to ostatnie derby Gdyni w 1. lidze, z której Arka wypadła na 23 lata. Bałtyk zniknął z pierwszoligowych tabel w 1988 roku – z cyfrą 7 przy liczbie sezonów rozegranych w historii ekstraklasy.

Jednym z największych sukcesów klubu okazało się zwycięstwo 2-0 nad Widzewem w 1981 roku, który zdobył wtedy tytuł Mistrza Polski. Drugim sukcesem był awans do półfinału Pucharu Polski 1984-85, gdy Bałtyk eliminował kolejno: Stal Stocznię Szczecin, Śląska Wrocław i ŁKS. W 1/2 finału silniejszy okazał się GKS Katowice (0-1, 1-2).

Chłopcy z Grabówka
Początki klubu to 1930 rok, gdy młodzież z Grabówka założyła własną drużynę.[1] Była to dzielnica Gdyni, znajdująca się nieopodal stoczni, zamieszkiwana przez biednych robotników oraz bezrobotnych. Ludność podatna na lewicowe idee i dlatego silne wpływy miała tam Polska Partia Socjalistyczna. W 1931 roku drużyna z Grabówka przyjęła więc nazwę Robotniczy Klub Sportowy „Bałtyk” i czerwone barwy, a rok później została zarejestrowana w PZPN oraz weszła w skład Związku Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych.

Pod koniec 1936 roku Związek Zawodowy Portowców objął patronatem klub, stąd zmieniono nazwę na Portowy Robotniczy Klub Sportowy „Bałtyk”.

Bałtyk Gdynia logo klubuPrzyjęto barwy amarantowo-niebieskie oraz wydano charakterystyczną odznakę ze statkiem i napisem PRKS Bałtyk na błękitnym otoku. Nietypowy herb jak na tamte czasy, z wyrazistym liternictwem o jakościowym wykonaniu.

Bałtyk Gdynia logo klubuZdjęcie z meczu Klasy A: Bałtyk Gdynia – Unia Tczew w 1936 roku; Źródło: NAC

Drużyna futbolowa odniosła pierwszy sukces – zakwalifiikowała się do klasy A w 1936 roku, w której występowała przez 4 sezony. Spadła z niej w 1939 roku, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił start w klasie B…

Robotnicy wciągnięci przez Stal
Po wojnie reaktywowano robotniczą drużynę pod szyldem Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego działającej przy Stoczni Gdyńskiej, którą następnie przemianowano na „Dźwig”, a potem „Tramp”. W 1949 roku drużyna została wchłonięta przez zrzeszenie Stal i do czasów transformacji pozostawała pod opieką Stoczni im. Komuny Paryskiej (nazwa nadana w 1950 roku).

Bałtyk Gdynia logo klubuW 1955 roku Stal wchłonęła drużynę Union Gdynia (należącą wcześniej do zrzeszenia Spójnia i Sparta, działającą przy Zakładach Tłuszczowych im. Migały).

Nazwa „Bałtyk” została przywrócona formalnie w 1957 roku z dodanym członem Amatorski Klub Sportowy. Należący do federacji Stal, AKS Bałtyk wygrał rozgrywki III ligi w 1959 roku i awansował na zaplecze ekstraklasy.

Bałtyk Gdynia logo klubuBałtyk Gdynia w 1959 roku; Źródło: baltyk.gdynia.pl

Po 4 sezonach Bałtyk opuścił szeregi drugoligowców i wkrótce nastąpiły kolejne zmiany w klubie. W 1968 roku przywrócono historyczną nazwę RKS Bałtyk a pięć lat później klub powrócił na zaplecze ekstraklasy.

Bałtyk Gdynia logo klubuZachowało się wiele pamiątek z tamtych czasów, zawierających symbol klubu – mewę unoszącą się nad morskimi falami. Znak w kształcie rombu używany był już prawdopodobnie w latach 50-60-tych (z nazwą AKS Bałtyk), na proporczyku RKS, z którego skorzystałem do rekostrukcji herbu, miał nietypowy – błękitny kolor – z białymi napisami i mewą.

Sukcesy ze stocznią w nazwie
W 1977 roku przyjęto nazwę Stoczniowy Klub Sportowy „Bałtyk”, pod którą klub osiągnął największe sukcesy (opisane wcześniej), korekcie uległ także symbol klubu.

Bałtyk Gdynia logo klubuW górnej części herbu umieszczono akronim „SKS”, mewa oraz fale zostały inaczej wyrysowane i znak ten funkcjonował najczęściej w formie białego rombu (choć istnieją także odznaki z odwróconymi kolorami).

Odrodzenie przy wsparciu miasta
Przełom lat 80-tych i 90-tych XX wieku nie różnił się specjalnie od innych klubów. Rozbrat ze stocznią, kłopoty finansowe, wreszcie likwidacja stoczniowego klubu (w 1996 roku). Wcześniej sekcję piłkarską – z II-ligową drużyną Bałtyku – przejęło Gdyńskie Centrum Sportu, zarządzające obiektami przy ul. Olimpijskiej. W czerwcu 1996 roku „Stoczniowcy” opuścili zaplecze ekstraklasy, a dwa lata później seniorzy trafili do IV ligi… Klub występował już pod nazwą KP Bałtyk (od 1997 do 2004 roku). W lipcu 2004 roku przywrócono historyczną nazwę SKS Bałtyk (jednak akronim rozwijany jest jako Stowarzyszenie Klub Sportowy).

Opinia o logo
Bałtyk jest klubem o wyrazistym herbie, którego opis znalazł się nawet w jego statucie: „Godłem są umieszczone na tle białego rombu litery SKS, pod nimi lecąca mewa nad dwiema falistymi liniami symbolizującymi fale morskie, niżej nazwa Bałtyk, a pod nią napis Gdynia. Pod napisem Gdynia cyfry symbolizujące rok założenia: 1930. Wszystkie napisy i obramowania rombu koloru niebieskiego.” Znak został ujednolicony, więc możemy także określić kroje, którymi złożono napisy – a są aż trzy: Aachen dla napisu „Bałtyk”, Times New Roman dla „SKS” i Arial dla roku założenia i nazwy miasta. Liternictwo jest najsłabszym elementem znaku, szkoda że nie zdecydowano się na bardziej oryginalne pismo o jednolitym charakterze (mamy teraz „misz-masz” łączący grotesk z szeryfowymi krojami).

Romb jako kształt tarczy wyróżnia ten znak na tle innych polskich klubów, podobnie rysunek mewy nad falami Bałtyku. Symetryczna kompozycja i wertykalne ułożenie elementów upodabnia ten herb do pieczątki. Mimo, że znak ma uniwersalną formę, w moim przekonaniu powinien zostać lekko odświeżony by stawić czoła wymogom współczesnej technologii.

Bałtyk Gdynia logo klubu

Jak oceniasz znak Bałtyku Gdynia?

  • 5 #doskonały (32%, 8 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (32%, 8 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (28%, 7 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (8%, 2 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 25

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

[1] Krzysztof Gałka: Klub sportowy Bałtyk Gdynia w latach 1930-1939 za http://www.baltykgdynia.pl/klub/kalendarium,6.html
dostęp: 2016/08/31
[2] http://www.baltykgdynia.pl/klub/kalendarium,6.html
dostęp: 2016/08/31
[3]http://www.baltykgdynia.pl/klub/statut,12.html
dostęp: 2016/08/31