BBTS Bielsko-Biała logo klubuDla mnie bielski „Inter”. A raczej „Internazionale”, bo przecież tworzony przez wielonarodowe – początkowo niemieckie – towarzystwo. Co więcej „Czarno-niebiescy” spod Klimczoka powstali rok wcześniej niż 18-krotny Mistrz Włoch z Mediolanu.

Miasto graniczne dwóch krain, przepływająca przez nie rzeka Biała przez wieki oddzielała Śląsk od Małopolski. W dzisiejszym Bielsku-Białej mozna zauważyć tę swoistą dychotomię, jej wyrazem jest też symbol miasta – herb z dwiema tarczami: w prawej (wg reguł heraldyki, lewej od strony oglądającego) połowa złotego orła na niebieskim polu, nawiązująca do herbu Piastów Cieszyńskich. Symbol śląskiego Bielska.

herb Bielska-BiałejW lewej części herbu znajduje się zielona tarcza z dwiema czerwonymi różami ułożonymi poziomo (w pas). Dawny symbol Białej Krakowskiej, przed 1951 r. miasteczka należącego do Małopolski…

plan mapa Bielska-BiałejMiasta te – z granicą na rzece Białej – zostały formalnie połączone w 1951 roku, choć już od połowy XIX wieku tworzyły jeden „organizm”, dzięki wspólnym interesom i rozwijającemu się tam przemysłowi włókienniczemu.

Losy Bielska-Białej doskonale ilustruje jego logo, zaprojektowane w 1996 roku przez Wiesława Grzegorczyka (poniżej z lewej) a odświeżone trzy lata temu przez agencję Papajastudio (wersja z prawej):

logo Bielska-BiałejWstęp o symbolice miasta leżącego pod Klimczokiem wydał mi się zasadny, bowiem w znakach tamtejszych klubów widniały nawiązania do herbu Bielska-Białej. Herb ten został umieszczony w emblemacie TS Podbeskidzie, ale o tym napiszę przy innej okazji. Dodam jedynie, że czytając o losach spadkowicza z Ekstraklasy, można znaleźć wzmiankę, że nawiązuje on do tradycji Bielsko-Bialskiego Klubu Sportowego, jednak według mnie oba kluby należy potraktować jako osobne byty. Podobnie jak podmiot o nazwie BBTS-Włókniarz, który został wchłonięty w 1997 roku przez DKS Inter Komorowice, wskutek czego powstał BBTS Ceramed Komorowice (noszący nazwę Podbeskidzie od 2002 roku).

Herb Bielska pojawił się także w znaku BBTS, który widnieje pod tytułem wpisu. W tym miejscu wspomnę, że losy tego klubu zostały szczegółowo opisane na Wikipedii, ja wybrałem najbardziej charakterystyczne etapy w jego dziejach.

Trzy dekady po niemiecku
Protoplastą BBTS był Bielitzer Fussball Klub, założony w 1907 roku przez Niemców zamieszkujących Bielsko.[1] Jak się okazało, był to najstarszy klub Śląska Cieszyńskiego oraz najbardziej znany ze „śląskiego Manchesteru”, jednego z silniejszych ośrodków przemysłowych w II RP. Podobnie jak Łódź, także Bielsko szczyciło się swoją wielokulturowością – jednak tam przed II wojną światową większość mieszkańców posługiwała się językiem niemieckim jako ojczystym. Według spisu z 1921 roku blisko 62% mieszkańców (z 19,7 tys.) było narodowości niemieckiej, Polaków jedynie 23%, Żydzi stanowili 14%.[2]

W 1909 roku nazwa klubu została poprawiona, dodano nazwę sąsiedniej Białej – i odtąd brzmiała Bielitz-Bialaer Fussball Klub. Pierwszą uprawianą dyscyplinbą – jak nazwa wskazuje – była piłka nożna, ale już dwa lata później klub otworzył nowe sekcje.

BBSV logo klubu1911 rok był istotnym w dziejach klubu, przyjęto wtedy nazwę Bielitz-Bialaer Sportsverein i otwarto stadion na terenie dawnego kamieniołomu przy Żywickim Przedmieściu (zwany później „Stadionem na Górce”). W październiku niemiecka drużyna zmierzyła się z Cracovią i po raz pierwszy pokonała „Pasy”!

BBSV logo klubuTrzeba wspomnieć, że Cracovia była częstym rywalem „Czarno-niebieskich”, a ich mecze przeważnie kończyły się zdecydowanym zwycięstwem krakowian (np. 8-0 w 1910 czy 10-1 w 1919 roku).[3]

W 1922 roku odbył się pierwszy oficjalny mecz między drużynami w krakowskiej klasie A. Bielszczanie – jako mistrz Śląska Cieszyńskiego i debiutant w klasie A – ulegli silnej Cracovii 0-3 na swoim boisku. Warto spojrzeć na skład BBSV z tego meczu, który podaję za stroną Wikipasy: Ziembiński, Piesch, Lubich, Steffan, Reichel, Zalesiński, Hendisch, Gabrys, Kramer, Dick, Klimczak,. Jak widzimy, w drużynie występowali także zawodnicy o polsko brzmiących nazwiskach.[4] W tamtym sezonie futboliści BBSV zajęli wysokie, 3. miejsce w rozgrywkach. Z „Pasami” łączył ich jeszcze jeden fakt – zostali zaproszeni do Ligi w 1927 roku, jednak, podobnie jak Cracovia, nie wzięli udziału w rozgrywkach, stając po stronie PZPN.

Rok później BBSV został przeniesiony – razem z utworzonym wtedy Podokręgiem Bielsko-BIała – do rozgrywek prowadzonych przez Śląski OZPN. Bielszczanie byli najsilniejszym zespołem w podokręgu, więc wygrali swoją grupę klasy A. W turnieju finałowym okazali się jednak słabsi od Pogoni Katowice i nie uzyskali prawa gry o Ligę. Rok później zakwalifikowali się za to do Ligi Śląskiej, jednak tam nie należeli do najsilniejszych drużyn.

Polskie rządy w bielskim klubie
W połowie lat 30-tych XX wieku, Polacy zyskują przewagę wśród członków klubu. Pojawia się pomysł spolszczenia nazwy BBSV, co formalnie stało się w 1936 roku. Od tej pory drużyna gra pod szyldem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Sportowego, w nagrodę zyskując wsparcie ze środków miejskich.

BBTS logo klubuJak widzimy korekcie uległo także logo klubu, które odrysowałem na bazie odznaki. Monogram „BBSV” został zastąpiony przez „BBTS”, nie bez utraty jakości całej kompozycji. Odznaka miała także jaśniejszy odcień ukośnych niebieskich pasów (jeśli zdjęcie oddaje prawidłowo jej oryginalną tonację).

BBTS logo klubuDrużyna BBTS w 1937 roku; Źródło: NAC

Po zmianach w klubie, nastąpił regres formy sportowej i BBTS spadł wkrótce do niższej klasy rozgrywek. Po dwóch latach powrócił do Ligi Śląskiej, jednak rozgrywki przerwano z powodu wybuchu II wojny światowej…

Radzieckie porządki
Po wojnie wysiedlono Niemców z Bielska i Białej, w 1951 roku połączono obie miejscowości w jedno miasto. Radzieckie „porządki” w polskim sporcie dotarły także pod Klimczok, gdzie pojawiły się takie kluby jak: Budowlani, Stal (przedwojenny BKS) i Włókniarz (który wchłonął Białą Lipnik, Lenko i Grom).

herb Bielska-BiałejBBTS został włączony do Zrzeszenia Sportowego „Ogniwo”. Jak wiemy, Ogniwo było organizacją pracowników służb komunalnych, dysponującą niewielkimi środkami w porównaniu do innych zrzeszeń. W 1954 roku zostało połączone ze Spójnią, skutkiem czego powstała Sparta. Z taką nazwą bielszczanie grali w III lidze śląskiej do czasu odwilży, gdy powrócono do miana BBTS.

W 1958 roku drużyna była blisko awansu do II ligi. Po wygraniu śląskich rozgrywek zakwalifikowała się do turnieju barażowego, w którym silniejsza okazała się jednak Unia Tarnów. W następnych latach „Czarno-niebiescy” osiągali coraz słabsze rezultaty, balansując między III a IV ligą. W połowie 1968 roku podjęto decyzję o fuzji z sąsiednim Włókniarzem, przyjmując nazwę Międzyzwiązkowy KS Włókniarz-BBTS Bielsko-Biała oraz barwy zielono-biało-niebiesko-czarne. Drużyna przeniosła się nawet na stadion w Białej i można uznać, że nastąpił koniec klubu założonego w 1907 roku… Co prawda w 1970 roku powrócono na „Górkę” i zmieniono szyk w nazwie na „BBTS Włókniarz”, to logo z czarno-niebieskimi pasami i wkomponowanym herbem Bielska już nie było używane.

Ocena znaku
Zamieszczony emblemat pod tytułem wpisu był najprawdopodobniej ostatnim herbem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Sportowego. Narysowałem go na bazie odznaki, jak wiele wskazuje wydanej w latach 50-tych (wzór ten pojawił się także na jubileuszowych z 50- i 60-lecia). Spotkać można także wersję z czarnym liternictwem napisu „BBTS”.

Nie jest to znak wybitnie oryginalny, podobną kompozycję ma emblemat np. Hejnału Kęty. Na mnie zrobiła wrażenie jego historia, od logo niemieckiego BBSV, poprzez modyfikację Polaków i wreszcie herb z jakże symboliczną biało-czerwoną flagą w głowicy pod napisem „BBTS”. Umieszczenie herbu Bielska w powojennym znaku także ma swoją wymowę – choć weźmy pod uwagę, że w PRL-u symbol ten był używany jako symbol miasta (czasami bez tarczy Białej).

BBTS Bielsko-Biała logo klubu

Jak oceniasz znak BBTS?

  • 4 #wartościowy (44%, 20 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (29%, 13 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (27%, 12 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (0%, 0 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 45

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/BBTS_W%C5%82%C3%B3kniarz_Bielsko-Bia%C5%82a_(pi%C5%82ka_no%C5%BCna)#cite_note-tsportowy-9
dostęp: 2016/08/02
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Bielska-Bia%C5%82ej
dostęp: 2016/08/02
[3]Tadeusz Dobosz, Janusz Kukulski: 60 lat SKS Cracovia 1906-1966; Kraków 1966
str. 87
[4]https://www.wikipasy.pl/Kategoria:BBSV_Bielsko
dostęp: 2016/08/02