Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski herbDwanaście lat temu o Grodzisku usłyszała cała Europa. Drużyna z niewielkiego miasteczka wyeliminowała Herthę i Manchester City z Pucharu UEFA. Dwa dni temu w mediach pojawił się komunikat o wycofaniu klubu z poznańskiej okręgówki.


© Autor: Jakub Malicki

Prawdopodobnie w przyszłym roku Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski trafi do sekcji klubów historycznych na naszej stronie. Choć stowarzyszenie figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym, w ostatnich dniach media rozpowszechniły informację o wycofaniu drużyny z rozgrywek piłkarskich.*

Początki upadku Dyskobolii to rok 2008. Wówczas Zbigniew Drzymała sprzedał licencję na grę w Ekstraklasie Polonii Warszawa (Józefowi Wojciechowskiemu) i zaprzestał finansowania drużyny piłkarskiej. Klub trafił z Ekstraklasy do IV ligi, w której spędził dwa sezony. W 2010 roku spadł do ligi okręgowej i pożegnał się z kameralnym – ale nowoczesnym – stadionem w Grodzisku. Mecze rozgrywane na boisku w Ptaszkowie, oddalonym o 6 km od Grodziska, ograniczyły zainteresowanie kibiców klubem. Kolejne trzy sezony Dyskobolia spędziła w A-klasie, by w 2014 roku powrócić do poznańskiej okręgówki.

Klub – założony w 1922 roku – zaistniał w najwyższej polskiej lidze dzięki firmie Groclin. W 1997 roku Dyskobolia debiutowała w I lidze (obecnej Ekstraklasie), jednak na koniec sezonu zajęła 16. miejsce i spadła do II ligi. Po roku „Biało-Zieloni” wrócili do najwyższej ligi i w rundzie wiosennej sezonu 1999/2000 sensacyjnie utrzymali się w lidze. Sezon zaczęli bowiem od 8 kolejnych porażek, a pierwsze zwycięstwo odnieśli dopiero w 13. kolejce (1-0 z Widzewem). Po rundzie jesiennej Dyskobolia zajmowała ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 5 punktów… Od 21. kolejki drużyna odniosła 9 kolejnych zwycięstw (!) i ostatecznie zakończyła sezon na 11. miejscu.

Następne 9 sezonów klub z Grodziska spędził w Ekstraklasie. W 2003 roku niespodziewanie wywalczył wicemistrzostwo Polski, po czym zanotował świetny występ w Pucharze UEFA, eliminując kolejno: litewski FK Atlantas (2-0, 4-1), Herthę Berlin (0-0, 1-0) oraz Manchester City (1-1, 0-0). Przygodę pucharową zakończyła w dwumeczu z Girondins Bordeaux (0-1, 1-4).

Drugie wicemistrzostwo Polski grodziszczanie wywalczyli w sezonie 2004/05, do sukcesów należy dopisać także dwukrotny tryumf w rozgrywkach o Puchar Polski (2004/05 oraz 2007/08).

Przez te wszystkie lata klub grał bez herbu na koszulkach, ponoć forma znaku nie dawała szansy poprawnej reprodukcji na tkaninie.** Dopiero w sezonie 2007-08 dyskobol na okrągłej tarczy z zielonym otokiem pojawił się na torsach zawodników.

Wydaje się, że klub nie miał ujednoliconego znaku graficznego przed 2007 rokiem, w mediach pojawiały się różne wersje (np. kwadrat przecięty barwami biało-zielonymi po skosie, wersje okrągłe z dyskobolem narysowanym na kilka sposobów). Przyjrzyjmy się biletom pucharowym ze szczęśliwego pucharowego sezonu:

Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski bilety Znaki z meczów z Atlantasem i Hethą znacznie różnią się od logo umieszczonego na biletach z meczów z Manchestetem City oraz Bordeaux.

Tutaj zatrzymajmy się przy wzorze z biletów z meczów przeciwko Anglikom i Francuzom. Znak ten był eksponowany w późniejszym czasie przez klub i traktuję go jako wersję oficjalną. Na stadionie znajduje się do dziś jego reprodukcja, także widniał na biletach z późniejszych lat. Zawiera on zdjęcie kopii rzeźby dyskobola (oryginał autorstwa Myrona z V w. p.n.e. nie przetrwał do naszych czasów), na okrągłej tarczy z zielonym otokiem i wypisaną wersalikami nazwą klubu Groclin Dyskobolia SSA Grodzisk Wlkp.

wektorowa wersja dyskobolaW 2005 roku narysowałem wektorową wersję dyskobola, rysunek wymagał wielu godzin pracy w programie do grafiki wektorowej. Logo wysłałem do redaktora ówczesnej strony klubu dyskobolia.net, zostało także opublikowane na stronie vflnet.com.

Przy okazji zrekonstruowałem także wersję umieszczoną na zabytkowej drewnianej trybunie stadionu w Grodzisku (z napisem KS Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. – sprzed utworzenia spółki akcyjnej, które miało miejsce w 2000 roku).

Alternatywne logo DyskoboliiZnak, który tutaj umieściłem po prawej to wersja wniedniejąca na fanpage Dyskobolii Inter-Marche (nie wiem czy to było logo oficjalnie używane w ostatnich latach).

Wspomnę tu jeszcze o dwóch wzorach, które także przewijały się na pamiątkach klubowych, choć ich jakość uniemożliwia poprawną rekonstrukcję.

Historyczne logo Dyskobolii Odznaka, której skan umieściłem po lewej, pochodzi sprzed czasów zarządzania klubem przez Zbigniewa Drzymałę. Znak po prawej pojawiał się na różnych pamiątkach na przełomie wieków.

Ocena znaku
Na koniec kilka słów o formie plastycznej logo Dyskobolii, wersji z czasów Groclinu ze zdjęciem rzeźby. Umieszczenie w znaku fotografii oceniam jako pomysł niefortunny, sprawiający problemy przy każdej reprodukcji poligraficznej (skalowanie zdjęcia zawsze odbywa się ze stratą jakości). Także brak herbu na koszulkach meczowych mógł być spowodowany trudnościami technologicznymi w tamtych czasach. Stąd niższa nota w kategorii precyzja wykonania – choć rzeźba została wyszparowana starannie i reszta znaku także nie budzi zastrzeżeń.

Kompozycja znaku nie jest wyrafinowana, okrągła tarcza z wypisaną nazwą klubu w futbolu bardzo często występuje, jedynie symbol dyskobola daje znakowi zdolność odróżniającą. Czytelność dla 60 px niewystarczająca, giną napisy, choć dyskobola można dostrzec.

Pierwszy znak o równej nocie w każdej kategorii – ale też powiedzmy sobie szczerze, że nie da się go ocenić inaczej niż jako przeciętny.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

*http://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/568584/kiedys-ekstraklasa-dzis-nie-ma-juz-nic-dyskobolia-grodzisk-wlkp-wycofana-z-rozgr
dostęp: 2015/12/23

**http://www.sport.pl/sport/1,67926,3189920.html
dostęp: 2015/12/23