Garbarnia Kraków herb Mistrz Polski w piłce nożnej z 1931 roku to drużyna wyjątkowa. Symbolem klubu jest kolor brązowy, rzadko spotykany w barwach klubowych. Przez 17 lat „Chłopcy z Ludwinowa” byli bezdomni, gdy na miejscu ich stadionu postawiono hotel.


© Autor: Jakub Malicki

Ludwinów to dawna gmina, w 1910 roku włączona do Krakowa, która obecnie jest podzielona między dwie dzielnice: Dębniki i Podgórze. Z początkiem XX wieku wybudowano tam garbarnię, która weszła w skład Polskich Zakładów Garbarskich Sp. z o.o. W 1921 roku kilku pracowników fabryki postanowiło założyć klub sportowy, nazwany Lauda.

Tak powstała Garbarnia Kraków, klub który rozegrał 15 sezonów w najwyższej polskiej lidze piłkarskiej, Mistrz Polski z 1931 roku. „Brązowi” wygrali ligę także w 1929 roku (jako debiutanci w rozgrywkach), jednak przy „zielonym stoliku” stracili tytuł na rzecz Warty Poznań (której przyznano walkower za przegrany 1-2 mecz z Klubem Turystów, dzięki czemu wyprzedziła w tabeli Garbarnię o punkt).

Historia znaku
Zachowało się wiele pamiątek z herbami Garbarni, w tym kilkanaście odznak i proporczyków. Niestety logo na materiałach z danego okresu występuje w kilku wersjach, co utrudnia stwierdzenie, który znak oficjalnie obowiązywał (szczególnie po 2000 roku).

Pierwsze logo – KS Lauda – w kształcie trójkąta z wpisaną nazwą klubu, zachował się w wersji monochromatycznej. W 1924 roku zmieniono nazwę na KS Garbarnia, rozpoczęto także budowę stadionu (przy ulicy Barskiej) z drewnianą trybuną.

Garbarnia Kraków herbW 1928 roku Garbarnia awansowała do I ligi, rywalizując w niej przez dziewięć kolejnych sezonów. W 1937 roku drużyna spadła do drugiej ligi, by po sezonie wrócić do elity. Wybuch II Wojny Światowej zahamował rozwój klubu.

Po wojnie klub walczył o powrót do reaktywowanej I ligi, osiągając cel w 1947 roku. Dwa lata później, w skutek reorganizacji polskiego sportu na wzór radziecki, klub wcielono do zrzeszenia sportowego. Do 1951 roku drużyna występowała jako Związkowiec Kraków, następnie została wchłonięta (razem z Koroną Kraków) przez zrzeszenie Włókniarz.

Garbarnia Kraków herb Wówczas klub występował jako TKS Włókniarz Kraków (Terenowe Koło Sportowe). Rok 1955 był szczęśliwy dla klubu – piłkarze powrócili do 1. ligi oraz odzyskali historyczną nazwę – Garbarnia – po likwidacji zrzeszenia Włókniarz.

Po dwóch latach klub opuścił ekstraklasę i do dzisiaj już do niej nie wrócił.

W 1971 roku zmieniono nazwę na Robotniczy Klub Sportowy „Garbarnia”, korekcie uległ także znak klubu.

Garbarnia Kraków herb Emblemat występował w dwóch wersjach – z rokiem założenia umieszczonym centralnie (jak w przedwojennym herbie) oraz z inicjałem „G”. W tym okresie Garbarnia straciła swój stadion, rozebrany w 1973 roku.

W późniejszym czasie (prawdopodobnie na początku lat 80-tych), z emblematu Garbarni zniknął trójkąt, a wewnętrzną tarczę wypełnił monogram „G”.

Garbarnia Kraków herb Emblemat pojawiał się także na odznakach jubileuszowych z 60-, 70- i 80-lecia klubu.

Opinia o znaku
Obecne logo „Brązowych” przypomina historyczny emblemat KS Garbarni. Niestety znak został niedbale narysowany, teksty umieszczone są nierówno na tarczy, a rok założenia zbyt lekkim krojem pisma.

Garbarnia Kraków herbHerb ten ma wybitnie prostą konstrukcję, zauważmy jednak, że biały trójkąt wpisany w brązowe (choć odcień zbliżony do bordo) spełnia rolę odróżniającą. Dodajmy, że pod koniec 2016 r. znak przeszedł drobny lifting, przyciemniono kolory, w tym odcień napisu z rokiem założenia. Szkoda, że nie zdecydowano się na odważniejszą korektę liternictwa. W moim odczuciu wystarczyłyby tutaj 2 kolory – brązowy i niebieski, złocenia gaszą tonację tego znaku i ograniczają czytelność napisów na otoku.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8