Kuźnia Ustroń logo klubuPod względem ilości atrakcji turystycznych, Ustroń należy do polskiej ekstraklasy! Sportowo wiedzie im się znacznie gorzej, choć Kuźnia może pochwalić się dwoma wychowankami, którzy zagrali w reprezentacji Polski.


© Autor: Jakub Malicki

W piątki chciałbym pokazać Wam autorskie projekty znaków dla klubów sportowych. Zarówno te zrealizowane, jak i inne, które wyciągnąłem z „szuflady” przy okazji opowieści o klubie, którego logo nie przystaje do jego zasług lub po prostu zainteresował mnie z jakiś powodów. Dzisiaj wybrałem Ustroń, czyli malowniczą miejscowość, w której przed laty budowano zagłębie stalowe, a odkuwki z tamtejszej Kuźni były pożądanym towarem nie tylko w polskich zakładach motoryzacyjnych.

Już w XVIII wieku Ustroń stał się ośrodkiem hutniczym, dzięki łatwo dostępnym pokładom rud żelaza. Sto lat później stracił na znaczeniu, wobec uruchomienia huty w sąsiednim Trzyńcu. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Ustroń znowu rozwijał się, będąc ważnym ośrodkiem przemysłowym Śląska Cieszyńskiego, w którym produkowano elementy do maszyn rolniczych i kolejowych, ale także narzędzia, takie jak kilofy, kleszcze czy imadła. Po wojnie zakłady odgrywały ważną rolę w przemyśle motoryzacyjnym, w latach 70-tych zostały filią bielskiej Fabryki Silników Małolitrażowych.

Ustroń logo klubuDzisiaj przemysł w Ustroniu to przeszłość, kuźnię zamknięto w 2008 roku, a ślady po niej znajdziemy w miejscowym muzeum.

Symbolem 16-tysięcznego miasteczka, położonego w dolinie Wisły między Wielką Czantorią a Równicą, są dla mnie miejscowe piramidy – czyli budynki postawione w uzdrowiskowej dzielnicy Zawodzie, w których znajdują się hotele.

Ustroń logo klubuWspomniane piramidy powstały w latach 60-tych XX wieku, gdy śląski wojewoda Jerzy Ziętek, zarządził, że w Ustroniu powstanie kompleks uzdrowiskowy. Tamtejsze borowiny i wody bogate w żelazo miały zdolności lecznicze, stąd postanowiono zbudować infrastrukturę dla śląskiego ludu pracującego.

Zainteresowani futbolem kuracjusze mogli wybrać się na miejscowy stadion, ulokowany pomiędzy dworcem kolejowym a korytem Wisły. Tam rozpoczynał karierę Jan Gomola, który w 1964 roku odszedł do ówczesnego Mistrza Polski – Górnika Zabrze, a potem wychowanek Kuźni Ustroń zagrał 8 meczów w reprezentacji Polski. Innym znanym wychowankiem klubu jest Adrian Sikora, dwukrotny reprezentant Polski, zdobywca Pucharu Polski z Dyskobolią.

Futbol uprawiano w Ustroniu jeszcze przed II wojną światową – w 1922 roku powstało tam Towarzystwo Sportowe „Ustronja”. Organizacja zrzeszająca majętnych mieszkańców gminy, urzędników, lekarza i właściciela drukarni, uznawana jest obecnie za protoplastę Klubu Sportowego „Kuźnia”. Pod taką nazwą ustrońska drużyna występuje jednak od 1957 roku, gdy zyskała podmiotowość po wyodrębnieniu ze zrzeszenia Stal.

Stal logo zrzeszeniaDla porządku dodajmy, że po wojnie klub został reaktywowany pod nazwą Fabryczny Klub Sportowy „Ustroń”, a podczas reorganizacji został wchłonięty przez ZS Stal jako Koło Sportowe Nr 2. Według autorów historii na stronie klubu www.kskuzniaustron.pl drużyna piłkarska awansowała w 1954 roku do śląskiej klasy A, gdzie mierzyła się z m.in: BBTS Bielsko-Biała i Baildonem Katowice.

Kuźnia Ustroń logo klubuPod nazwą „Kuźnia” miejscowi piłkarze uczestniczyli w rozgrywkach bielskiego podokręgu, w klasie A lub lidze okręgowej. Patronem klubu do końca PRL-u pozostawały Zakłady Kuźnicze, które podczas transformacji znacząco ograniczyły finansowanie miejscowych piłkarzy.

Najbliżej awansu do wymarzonej IV ligi, drużyna z Ustronia była w 2001 roku. Wtedy musiała jednak uznać wyższość Koszarawy Żywiec, która wygrała bielską okręgówkę z 4 punktami przewagi nad Kuźnią. Dwa lata później zespół z Ustronia dokonał korekty swojej nazwy – pojawił się w niej sponsorski człon „Inżbud”, który towarzyszył zespołowi spod Równicy do 2007 roku.

W obecnym sezonie KS Kuźnia znowu ma szansę wygrania bielskiej ligi okręgowej, bowiem po rundzie jesiennej zajmuje pierwsze miejsce w tabeli z 2 punktami przewagi nad WSS Wisła. Czy wreszcie wywalczą w Ustroniu awans do IV ligi, która jednak w hierarchii rozgrywek stanowi dzisiaj 5 poziom? Przekonamy się latem, jeśli ustronianie wygrają rozgrywki, to dołączą w IV lidze do m.in. lokalnego rywala – Beskidu Skoczów oraz Szczakowianki, czyli rywala w naszej batalii znaków „Unii i Stali”.

Opinia o znaku

Historyczny znak Kuźni Ustroń, który widnieje powyżej, ma oryginalną konstrukcję, z niespotykanym podziałem tarczy. Obecne logo prezentuje się znacznie gorzej, a piłka wkomponowana między człony nazwy jest absolutnie zbędna.

Kuźnia Ustroń logo klubuJak widzimy, głównym wyróżnikiem herbu klubu jest monogram, w którym „K” przypomina młot unoszący się nad urabianym „S”. Zastanawiałem się, skąd takie zestawienie liter w znaku, a nie na przykład inicjały „KU”? Gdy dotarłem do logo Zakładów Kuźniczych zrozumiałem, że pewnie próbowano odróżnić herb klubu sportowego od błyskotliwego monogramu z logo fabryki (poniżej z lewej). Pozostaje pytanie, dlaczego nie zostawiono samego „K” z młotem w ramieniu, co również stanowiłoby niebanalną formę – choć widoczną także w emblemacie Kuźni Jawor?

Kuźnia logoNie znalazłem na nie odpowiedzi, mogę jedynie przypuszczać, że albo chciano wyeksponować akronim „KS” (od Klub Sportowy), albo połączyć dwie powojenne nazwy drużyny piłkarskiej – Kuźnia oraz Stal?!

Kuźnia Ustroń logo klubuW 2014 roku praca nad projektem (innym niż sportowy) sprowadziła mnie do Ustronia i przy okazji wpadłem na pomysł, jak mógłby wyglądać znak KS Kuźnia po liftingu. Pierwotnie widziałem to logo w dwóch kolorach, granatowym i żółtym, z monogramem „K” ułożonym na skosie tarczy.

Kuźnia Ustroń logo klubuPo dwóch latach widzę jednak, że trzeba w ten znak wpuścić więcej energii oraz trzeci kolor – błękit, jako nawiązanie do tamtejszych krajobrazów. Do źródlanych wód Wisły, wypływa z masywu pobliskiej Baraniej Góry. Do błękitu nieba, dopełniającego tamtejsze pejzaże, czy herbu miasta, w którym złoty pług i słońce kontrastują z jasnoniebieskim polem tarczy.

Kuźnia Ustroń logo klubuPrezentuję Wam moją odważną propozycję herbu dla Kuźni, ale przyjąłem zasadę, że oceniamy oficjalne logo klubu, stąd zachęcam do aktywności w poniższej ankiecie.

Dla mnie oficjalny znak Kuźni niweczy potencjał płynący z użytego tam monogramu, poprzez niestaranne wyrysowanie liter i brak dbałości o wpasowanie go w tarczę. Źle wygląda także białe pole, na którym widnieje nazwa klubu, które w prawym górnym rogu (wg zasad heraldyki) jest ścięte równo z ukosem tarczy, a na dole ograniczone niebieskim trójkątem.

Kuźnia Ustroń logo klubu

Jak oceniasz oficjalny herb KS Kuźnia Ustroń?

  • 3 #poprawny (52%, 36 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (35%, 24 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (7%, 5 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (4%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (1%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 69

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,6

Źródła:

www.smkuznia.ustron.pl/historia-zakladu/
dostęp: 2017/01/06

www.kskuzniaustron.pl/historia-klubu/
dostęp: 2017/01/06