Lechia Sędziszów herbOstatni wpis w tym roku poświęciłem klubowi, który może pochwalić się długowiecznością i niebanalnym znakiem. Jest to kolejna Lechia skojarzona z Wisłą Kraków, podczas jubileuszu 100-lecia sędziszowian, drużyny rozegrały sparing.

Jeden z najstarszych polskich klubów sportowych ma siedzibę w niewielkim Sędziszowie Małopolskim. Należące do Doliny Lotniczej, 7,5-tysięczne miasteczko było silnie uprzemysłowione już przed II wojną światową, gdy rozwinął się tam przemysł drzewny i motoryzacyjny. Miejscowe zakłady nie skąpiły grosza na sportowców, dzięki czemu ciężarowcy Lechii Sędziszów Małopolski dotarli do I ligi.

Historia znaku
Za początek klubu uznaje się rok 1914, gdy chwilę przed wybuchem I wojny światowej istniało w Sędziszowie ognisko sportowe „Lechia”. Dowodem na istnienie organizacji w tamtym roku jest bilet z zawodów jeździeckich, poza tym nie ma innych dokumentów potwierdzających założenie klubu.*

Drużyna piłkarska Lechii została stworzona tuż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Pierwszy mecz rozegrała w 1923 roku przeciwko zawodnikom z Kolbuszowej, gromiąc rywali 7-1.

II wojna światowa zawiesiła działalność klubu, w mieście stworzono getto żydowskie. Odbudowa zniszczonych części Sędziszowa po wojnie nie przeszkodziła w reaktywacji miejscowego klubu. Podczas spotkania działaczy sportowych postanowiono przyjąć nazwę „Błysk”. W 1947 roku klub zajął boisko przy Zakładach Drzewnych, które zostały jego sponsorem.

Podczas reorganizacji sportu na wzór radziecki, w 1948 roku klub na krótko trafił do zrzeszenia Spójnia.

Lechia Sędziszów herb Po roku zmieniono nazwę na Unia, a w 1950 roku przemianowano ją na Spartę. Przytaczam znaki federacji, do których należał klub, choć jego pierwszym i – jak się później okazało – najbardziej charakterystycznym symbolem został herb opracowany w 1967 roku (widoczny poniżej z prawej).

Lechia Sędziszów herbOd 1960 roku klub funkcjonował pod nazwą MRKS Lechia (Międzyzakładowy Robotniczy Klub Sportowy), ustalono także jego barwy: biało-niebieskie. W 1967 roku ogłoszono konkurs na opracowanie herbu i proporca. Spośród prac ośmiu twórców, wybrano projekt Tadeusza Nyzio (jeden z czterech tego autora), który wyglądał następująco: „herb zawierał datę powstania klubu, litery MRKS, herb miasta oraz tryb i piłkę – symbolizujące patronów klubu: zakłady motoryzacyjne i drzewne”.**

Znak ten był w późniejszym czasie delikatnie modyfikowany, w latach 70-tych zmieniono akronim na nim widniejący (z MRKS na ZKS – gdy klub sponsorowany przez Wytwórnię Filtrów).

Lechia Sędziszów herbW tym czasie piłkarze odnieśli największy sukces – awansowali do III ligi (klasy międzywojewódzkiej) w 1977 roku, choć przygoda na tym poziomie rozgrywek trwała zaledwie jeden sezon. Utworzona w 1971 sekcja podnoszenia ciężarów osiągnęła lepsze rezultaty, w 1987 weszła do I ligi.

W 1991 roku Wytwórnia Filtrów przestała sponsorować Lechię, klub musiał liczyć na wsparcie finansowe zarządców miejskich. Zmieniono wówczas nazwę klubu na KS Lechia, także klubowy herb przeszedł delikatny retusz (można go dostrzec choćby na jubileuszowym proporcu z 1994 roku).

Na początku XXI wieku wpisano klub (jako stowarzyszenie) do Krajowego Rejestru Sądowego pod nazwą MLKS Lechia (Miejski Ludowy Klub Sportowy), także znak uległ kolejnemu odświeżeniu. Na okładce księgi pamiątkowej z 2004 roku widnieje wersja bardzo podobna do herbu ZKS, jedynie zmieniono treść akronimu.

Nie dotarłem do daty opracowania obecnego logo Lechii, w którym zmianie uległ m.in. kształt pola zawierającego herb Sędziszowa (herb szlachecki Odrowąż – czyli srebrna strzała z zakrzywionymi końcami). Wersja ta widniała na biletach z 2013 roku, także na materiałach z jubileuszowego (2014 rok) meczu przeciwko Wiśle Kraków (0-6).

Ocena znaku
Obecne logo sędziszowskiej Lechii zostało ujednolicone, starannie narysowane i może służyć jako przykład dla wielu klubów zadbania o własny symbol. Uznanie budzi sprawne wkomponowanie herbu miasta w znak sportowy, rzadziej stosowane kroje pisma (choć ocenę liternictwa zmniejsza wykrzywienie roku założenia) oraz tonacja kolorystyczna.

Znak wydaje się elegancki, możliwe, że zbyt statyczny jak na logo klubu sportowego. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to jedynie niebieskie kontury wydają się zbyt cienkie i giną w pomniejszeniu. Ogólna ocena logo Lechii jednak jest bardzo pozytywna.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

*Benedykt Czapka, Mariusz Kozior: 90 lat Lechii Sędziszów Młp. Księga Pamiątkowa; Sędziszów Małopolski 2004 r.;
str. 8
**tamże; str. 8