Lechia Zielona Góra herb klubuZnana wśród sommelierów i melomanów. Także fanów żużla i koszykówki nie trzeba zachęcać, by zajrzeli do Zielonej Góry. Dla kibica piłkarskiego jedyną ciekawostką może być przegląd niezwykle bogatej symboliki miejscowej Lechii.


© Autor: Jakub Malicki

Wielokrotnie odwiedzałem województwo lubuskie, ale w Zielonej Górze zatrzymałem się do tej pory tylko raz – przy okazji meczu Stelmetu BC w Eurolidze. W listopadzie 2015 roku, w hali tamtejszego MOSiR-u słynna Barcelona spuściła łomot drużynie spod znaku szabli (93:64). Ta krótka – czego żałuję – wizyta nie rozwinęła moich skojarzeń dotyczących tego urokliwego, skądinąd, miasta, które mógłbym opisać za pomocą czterech obrazków:

Symbole Zielonej GóryJeśli w tym zestawie nie ma znaku klubu piłkarskiego – to sygnał, że albo miejscowy zespół futbolowy nie ma herbu, albo nie ma miejscowego zespołu futbolowego.

W Zielonej Górze zawsze istniała jakaś drużyna piłkarska – powiecie – ale czy potraficie wskazać jej charakterystyczny symbol? Czy był to jeden klub, czy kilka podmiotów, w których próbowano uprawiać ten popularny sport, lecz z marnym efektem? Wygląda na to, że przez 72 lata od włączenia miasta w granice Polski, nie udało się zbudować w Zielonej Górze trwałego podmiotu piłkarskiego. Takim nie był z pewnością fabryczny Zastal, którego patron zrezygnował ze wspierania drużyny futbolowej pod koniec lat 70-tych. Trudno też mianem silnego klubu nazwać Lechię, która nosiła nazwę znamienitą dla polskiego piłkarstwa, lecz w Winnym Grodzie osiągnęła ledwie 4 sezony w II lidze, kończone w dołach tabel. W XXI wieku próbowano ratować ją poprzez kilka fuzji, lecz żadne z przeobrażeń nie przyniosło stabilizacji. Wreszcie, w 2012 roku połączono Lechię z Uczniowskim Klubem Piłkarskim, który następnie przyjął nazwę „Stelmet”. Lechii już nie ma w Zielonej Górze, a od 2015 roku piłkarską wizytówką miasta jest Falubaz, który wchłonął UKP!

Interesujący eksperyment zafundowali kibicom piłkarskim w Zielonej Górze – czy przy świetnie zorganizowanym klubie, znaczącej marce żużlowej, zdołają osiągnąć sukcesy także w futbolu? W jedności siła, więc trzymam kciuki za przełamanie piłkarskiego fatum w Winnym Grodzie. Tym bardziej, że od lat słynęli tam z dobrego szkolenia młodzieży piłkarskiej, że wspomnimy Mistrzostwo Polski juniorów U-19 z 2001 roku (pod marką Lubuskiej Szkoły Piłkarstwa Młodzieżowego) oraz 4. miejsce w tymże turnieju zajęte przez Lechię w 2004 roku. W przeszłości także Zastal plasował się tuż za podium młodzieżowych mistrzostw, jednak sukcesów w seniorskiej piłce nigdy nie było…


Pod opieką fabryki wagonów

Pierwsze polskie kluby sportowe w Zielonej Górze nosiły nazwy: Energetyk, Zieloni i Wagmo. Ten ostatni powstał w 1946 roku  przy fabryce Wagonów i Mostów, która w późniejszych latach zyskała nazwę Zastal. Klub ten trafił do zrzeszenia Stal podczas reorganizacji sportu i pod taką nazwą pojawił się w II lidze, utworzonej w 1952 roku.

Lechia Zielona Góra herb klubuDodajmy, że zielonogórzanie zostali zaproszeni do rozgrywek, jako reprezentant województwa, które wyznaczono ledwie dwa lata wcześniej. Nie był to udany debiut na zapleczu ekstraklasy, drużyna Stali odniosła ledwie 3 zwycięstwa i 2 remisy, zajmując na koniec sezonu ostatnie, 10. miejsce w tabeli. W 1955 roku zmieniono nazwę na Klub Sportowy „Zastal”, by po dwóch latach przyjąć miano najstarszego polskiego klubu piłkarskiego – lwowskiej „Lechii”. Z tego okresu pochodzi oryginalna odznaka klubu, z jego nazwą wpisaną w koło i wagonem w tle.


Budowlani po Zastalu

W 1967 roku Lechię przemianowano w Zakładowy Klub Sportowy „Zastal” i pod tą nazwą Zielona Góra wróciła na zaplecze ekstraklasy. W sezonie 1973/74 zajęła jednak 14. miejsce, czyli trzecie od końca, wracając na kolejne 20 lat do III ligi.

Zastal Zielona Góra herb klubuW 1979 roku Zastal przestał wspierać drużynę, skutkiem czego sekcja piłkarska została połączona z MZKS Budowlani. Powstał Międzyzakładowy Budowlany Klub Sportowy „Lechia”, który funkcjonował do 1990 roku.

MBKS Lechia Zielona Góra herb klubuDrużyna posługiwała się wielce oryginalnym logo z charakterystycznym monogramem „B” oraz mieszanką barw: Zastalu (niebiesko-żółte) i Budowlanych (czerwono-szare). Istniały także wariacje tego emblematu, poniżej przytaczam dwie opracowane na bazie odznak.

Lechia Zielona Góra herb klubuMBKS Lechia był solidnym trzecioligowcem, który został zapamiętany głównie dzięki dotarciu do ćwierćfinału Pucharu Polski w sezonie 1986/87. Trzy lata później przestał jednak istnieć, a w jego miejsce założono Zielonogórskie Towarzystwo Piłkarskie „Lechia”, dodając również człon sponsorski „Polmozbyt”. Początkowo sponsor z branży motoryzacyjnej zafundował kibicom terapię szokową lub chorobę lokomocyjną, bowiem w 1993 roku Lechia spadła do IV ligi i któż by wtedy przewidział, że zespół wkrótce nabierze przyspieszenia i wywalczy dwa awanse ligowe w ciągu 3 lat.

Lechia Polmozbyt Zielona Góra herb klubuW 1995 roku Lechia wygrała rozgrywki III ligi dolnośląskiej i awansowała do II ligi, gdzie czekał na nią rywal „zza miedzy” – gorzowski Stilon. Dzisiaj te mecze okrzyknęlibyśmy mianem derbów Lubuskiego, jednak wtedy Zielona Góra i Gorzów były stolicami odrębnych województw.

Lechia Zielona Góra herb klubu
Lechia Zielona Góra herb klubu
Oba kluby utrzymały się wtedy na zapleczu ekstraklasy i spotkały się w kolejnym sezonie. W 1996-97 obie wygrały z rywalem u siebie po 2-1, ale Stilonowi (noszącemu już nazwę GKP) zwycięstwo nie pomogło utrzymać się w II lidze. Lechia utrzymała się na zapleczu do 1999 roku, gdy zajęła ostatnie, 14. miejsce w tabeli i opuściła rozgrywki. Wróciła na swoje miejsce w piłkarskiej hierarchii…


Fuzje po sąsiedzku

Nie można odmówić zielonogórzanom starań, by utrzymać w mieście drużynę piłkarską. Klub ratowano poprzez fuzje: w 2000 roku z Piastem Czerwieńsk, skutkiem czego powstał ASPN Zryw Zielona Góra, rok później z Lechem Sulechów. Wówczas miano sponsora „Sulma” pojawiło się w nazwie klubu, a potem także w jego znaku, wyglądającym jak proporczyk.

Lech Sulma Zielona Góra herb klubuNazwy klbu brzmiały kolejno: KS Lech-Zryw Zielona Góra, KS Lech-Zryw Sulma Zielona Góra, KS Lech Sulma Zielona Góra. Na przełomie 2004 i 2005 roku klub powrócił do nazwy KS Lechia, a pola tarczy zyskały żółto-niebieskie barwy, nawiązujące zapewne do barw Zastalu.

Lech Sulma Zielona Góra herb klubuW 2008 roku Lechia wchłonęła KS Fadom Nowogród Bobrzański, jednak fuzja nie przyniosła żadnej z drużyn większych korzyści. Lechia utrzymała się w II Lidze tylko dzięki wycofaniu kilku innych drużyn z rozgrywek, a Fadom zaczynał następny sezon w A klasie.

W 2012 roku połączono Lechię z UKP Zielona Góra, skutkiem czego jej nazwa zniknęła z piłkarskiej mapy Polski. W Zielonej Górze został UKP, który nie cieszył się popularnością wśrod kibiców, choć dzięki niemu Zielona Góra wróciła na sezon do II ligi (trzeci poziom rozgrywek). Dzisiaj walczą w III lidze pod nazwą KS Falubaz i logo z Myszką Miki…


Opinia o logo

W Zielonej Górze zafundowali nam prawdziwą sztafetę nazw i symboli. Lechia, do której to nazwy mam wielką słabość, była zastępowana przez Zastal, Polmozbyt, Zryw czy Lecha, by zniknąć pod wpływem silniejszych zielonogórskich marek, tj. Stelmetu i Falubazu.

Ze wszystkich znaków Lechii, ten ostatni wydaje mi się najbardziej reprezentatywny. Oczywiście znacznie bardziej interesujący – od strony graficznej – był znak MBKS, jednak widzimy w nim dominację symbolu Budowlanych nad lechickim.

Takiego unikalnego symbolu Lechii brakowało także w znakach z XXI wieku, bo trudno uznać zań szarfy owijające piłkę „biedronę” i logo miasta (wieżę ratusza wykonaną artystycznym mazem), nieśmiało wkomponowane na dole tarczy. Ostatni herb klubu, który był przeróbką znaku Lecha Zielona Góra, jawi się jako oryginalny, lecz skomplikowany. Nie jest zbytnio pomysłowy, jednak może się podobać – dzięki sprawnie dobranym kolorom i łagodnej formie.

Drodzy Państwo, chyba czas przyzwyczaić się do logo z Myszką Miki, jako wizytówce zielonogórskiej piłki. Zanim jednak przyjrzymy się znakowi Falubazu, proponuję ocenić ostatni emblemat nieistniejącej już Lechii.

Lechia Zielona Góra herb klubu

Jak oceniasz ostatni znak Lechii Zielona Góra?

  • 3 #poprawny (46%, 22 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (27%, 13 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (17%, 8 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (10%, 5 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 48

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

Źródła:
http://www.lechia.zgora.pl/index.php3?show=site&typ=1&id=18
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lechia_Zielona_G%C3%B3ra
http://www.90minut.pl/skarb.php?id_klub=168
dostęp: 2017/01/28

Roczniki 1995-96 tygodnika Piłka Nożna
Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej 1945-70, tom III; Warszawa 2013