Legia Warszawa herbW dyscyplinach zespołowych Legia wywalczyła 53 tytuły Mistrza Polski, z których blisko połowę uzbierali piłkarze i hokeiści. Jak zmieniał się znak stołecznego klubu na przestrzeni dekad?


© Autor: Jakub Malicki

[Zaktualizowany wpis z 11/11/2015 – w 2019 r. herb przeszedł drobny lifting]

Biorąc pod uwagę liczbę tytułów Mistrza Polski w sportach zespołowych, Legia Warszawa jest drugim najbardziej utytułowanym klubem w Polsce, o 5 mistrzostw wyprzedza ją jedynie multidyscyplinarny AZS-AWF Warszawa. Dorobek „Legionistów” w piłce nożnej: 13 tytułów Mistrza Polski (1955, 1956, 1969, 1970, 1994, 1995, 2002, 2006, 2012, 2014, 2016, 2017, 2018), 19 Pucharów Polski, półfinał Pucharu Mistrzów w sezonie 1969/70 oraz półfinał Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1990/91; w hokeju 13 tytułów mistrzowskich; w siatkówce mężczyzn 8, kobiet – 1; w koszykówce 7 złotych medali… plasują ich jednak na piedestale osiągnięć klubów w historii polskiego sportu.

Historia znaku

Informacje o zmianach znaku widnieją na Wikipedii, także oficjalna strona Legii zawiera opis ewolucji herbu klubu. Niestety materiały te zawierają pewne nieścisłości, o których wspomnę w niniejszym wpisie. Z pokorą przyznam, że także moje próby (sprzed kilku lat) rekonstrukcji emblematu Legionistów były nieudane. Później dotarłem do wielu materiałów, które pozwalają pełniej odtworzyć historię logo (choć wciąż brakuje informacji o kilku latach).

1916-1919

Sympatycy Legii przyjmują rok założenia 1916, kiedy to żołnierze Legionów Polskich na Wołyniu stworzyli Drużynę Sportową Legia. Na zdjęciach z tamtego czasu zawodnicy mają na koszulkach emblemat w kształcie czarnej tarczy z białym monogramem „L”.

Legia Warszawa herb W 1917 roku na pamiątkowym dyplomie pojawił się zmieniony znak – z „L-ką” w kółku na białej tarczy przeciętej ukośnym czarnym pasem. Kompozycja nawiązywała do znaku Czarnych Lwów (klubu uznanego wówczas za pierwszą polską drużynę piłkarską).

1920-1949

W 1920 roku utworzono Wojskowy Klub Sportowy Warszawa, a po dwóch latach doszło do fuzji WKS i Korony Warszawa. Nowy zespół nazwano WKS Legia Warszawa. Klub przyjął wówczas barwy biało-zielone (zieleń nawiązywała do Korony). Z tamtego okresu istnieje odznaka emaliowana, na bazie której opracowałem znak widoczny poniżej z lewej.

Legia Warszawa herbNa zielonej okrągłej tarczy widnieje stylizowany napis „Legja” (nazwa klubu sprzed reformy językowej w 1936 roku). Herb ten obowiązywał prawdopodobnie przez 2,5 roku.* Kolejny znak klubu (widoczny powyżej z prawej) pojawił się w 1926 roku, formą nawiązywał do emblematu z 1917 roku. Zawierał tarczę podzieloną w skos czarnym pasem, po prawej zielone pole (nawiązujące do barw Korony) po lewej białe pole z monogramem „L”. Tarcza była prosto wykończona od góry.

1949-2003

Reorganizacja klubów sportowych na wzór radziecki przyniosła zmiany także w Warszawie. Legia stała się Centralnym Wojskowym Klubem Sportowym, przyjęto wówczas herb z akronimem CWKS wpisanym w białą tarczę z zieloną obwódką. Znak ten funkcjonował w dwóch wersjach: z węższą tarczą (na odznakach czy choćby w monografii z 50-lecia) oraz nieco szerszą (na koszulkach piłkarzy).

Legia Warszawa herb
W 1957 roku powrócono do nazwy „Legia” i przedstawiono nowy znak, nawiązujący do przedwojennego. Zamiast czarnego pasa, w herbie pojawił się biało-czerwony, nawiązujący do narodowych barw.

W tym miejscu istotne spostrzeżenie. W publikacjach błędnie przyjmuje się, że obecny znak Legii pochodzi z 1957 roku. Czerwony pas na logo z tamtego roku wychodzi z ukośnego załamania boku tarczy, a nie z górnej, poziomej kreski. Szczegół ten został zmieniony w latach 60-tych, np. jubileuszowy znak z 1966 roku ma ten pas wyrysowany jak aktualnie używane logo.
Legia Warszawa herb W 1989 roku wydzielono sekcję piłkarską z CWKS, dodając w nazwie ASPN (Autonomiczna Sekcja Piłki Nożnej). W 1997 przekształcono klub w Sportową Spółkę Akcyjną Legia Daewoo (od nazwy sponsora), na materiałach pojawił się herb o lekko zmienionym kształcie tarczy (powyżej z prawej). Po wycofaniu Koreańczyków z finansowania Legii (2001 rok), w klubie używali kilku wersji tego znaku (właścicielem był CWKS).

2003-2010

W 2003 roku zmieniono nazwę na KP Legia Warszawa SSA, rok później właścicielem Legii została Grupa ITI Holdings SA. Właścicielem praw do znaku był jednak CWKS, który nie zgodził się na używanie symbolu przez klub piłkarski. Opracowano wówczas (w 2005 roku) zmodyfikowany herb, na okrągłym polu z wypisaną nazwą i rokiem założenia.

Legia Warszawa herb W 2006 roku obchodzono jubileusz 90-lecia i opracowano nowy znak klubu, na czarnej tarczy umieszczono białą „L-kę” (jak na pierwszym znaku Legii) i doklejono człon „90 lat”.

Legia Warszawa herb Od 2007 roku herb ten – mimo protestów kibiców, zwących go „trumienką” – stał się oficjalnym znakiem piłkarskiej Legii. Rok później dodano do niego srebrną gwiazdkę.

Ocena znaku [listopad 2015]

Legia Warszawa herb

Od sezonu 2010-11 Legia używa z powrotem wersji z 1957 roku (w kształcie znaku opracowanego w latach 60-tych – z czerwonym pasem wychodzącym z górnej krawędzi tarczy). Szkoda, że nie poddano jednak logo lekkiemu odświeżeniu, gdyż kółko z monogramem „L” jest umieszczone na tarczy nierównomiernie (powinno być przesunięte lekko w kierunku czerwonego pasa). Najbogatszy spośród polskich klubów powinien mieć w moim przekonaniu znak perfekcyjny.

Podobne herby do Legii

Obecne logo Legii można uznać za kultowe. Przetrwało kilkadziesiąt lat, kibice utożsamiają się z nim, próby zmian w 2006 roku stały się zarzewiem konfliktu. Na tle emblematów klubów europejskich, herb „Legionistów” zachowuje właściwości odróżniające. W Polsce podobną kompozycję miały emblematy: Surmy Poznań, Sokoła Piła, Kadry Rembertów czy nawet Warmii Grajewo (wydaje się, że to są nawiązania do znaku „Wojskowych”).

Podobne herby do Legii


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,8

Odświeżony herb [2019]

Latem 2019 r. Legia delikatnie poprawiła swój znak – okręg z inicjałem „L” został lepiej dopasowany do białego pola tarczy.

Legia Warszawa logo klubu

Źródła:

*http://legionisci.com/news/65778_Kacik_kolekcjonera_Pierwsza_odznaka_Legji_43.html
dostęp: 2016/01/07