Megawat Świerże Górne logo klubuSubiektywnie o znaku drużyny, która rozgrywa mecze w sąsiedztwie największej w Polsce elektrowni opalanej węglem kamiennym. Czy w Świerżach Górnych zbudują kiedyś zespół na miarę Ekstraklasy?


© Autor: Jakub Malicki

Skoro udało się w Niecieczy, zamieszkanej przez 700 ludzi, dlaczego dwukrotnie większe Świerże Górne miałyby nie przekroczyć bram piłkarskiej elity? Tym bardziej, że ich boisko znajduje się niecałe 2 km od siedziby kolosa energetycznego – Elektrowni „Kozienice” – posiadającej bloki o mocy 2,9 tys. MW, dające 8 proc. krajowej produkcji energii. Zakład zbudowany w 1968 roku jest dziś drugą co do wielkości elektrownią w Polsce. Pod względem mocy ustępuje jedynie Elektrowni Bełchatów. To właśnie Bełchatów zbudował swoją markę sportową na węglu brunatnym, nikomu z Czytelników nie trzeba przypominać o sukcesach tamtejszych klubów – Skry i GKS. W Świerżach Górnych, ale też w pobliskich, powiatowych Kozienicach, mogą jedynie pomarzyć o takich osiągnięciach.

Ludowy Klub Sportowy „Megawat” został założony w 1997 roku, 17 czerwca będzie więc obchodził 20. urodziny. Czyżby za młodzi na sukcesy? Nic z tych rzeczy, bełchatowski GKS przekroczył progi piłkarskiej elity już w 18 roku istnienia. Najwyraźniej we wsi pod Kozienicami nigdy takich planów nie mieli… Przez cały swój żywot balansowali między radomską klasą A i B, rywalizując z drużynami z Wielogóry, Chomentowa czy Policznej.

Megawat Świerże Górne logo klubuLKS Megawat nie miał też swojego oficjalnego herbu, w pierwszych latach funkcjonowania pojawił się jedynie taki amatorsko wyrysowany wzór [powyżej].

W 2006 roku do redakcji graficznej serwisu 90minut.pl, z którym wówczas współpracowałem, wpłynęło zapytanie o możliwość zaprojektowania nowego herbu. Podjąłem się zadania i stworzyłem prosty znak łączący inicjały „M” i „W” (od MW czyli symbolu megawata) z symbolem futbolówki wkomponowanym pomiędzy literami. Dodatkowo zawinąłem litery niczym miedziane cewki w uzwojeniu transformatora.

Megawat Świerże Górne logo klubuPierwotnie wpisałem rok 1997 w środkową łatę piłki, ale potem uznałem, że można ją skrócić do dziewiątki i siódemki. Rozważałem także wariant pozbawiony tarczy, jednak bardziej użyteczny był znak z dodatkowym obrysem. Zrezygnowałem za to z umieszczania pełnej nazwy klubu oraz miejscowości, postawiłem na prostotę. Preferuję znaki sportowe, które pozwalają widzowi zapoznać się z ich historią, zamiast komplikować wygląd emblematu długimi nazwami, które niewiele wnoszą do jego percepcji. Przeważnie znaki sportowe pojawiają się w kontekście, czy to informacji medialnej czy danych klubu, więc ich pełne wpisanie w tarczę prowadzi do redundancji.

Megawat Świerże Górne logo klubuNiestety projekt nie został zaakceptowany przez działaczy Megawatu i ostatecznie trafił do „szuflady” z niewdrożonymi pracami.

Kilka miesięcy później opracowali w Świerżach Górnych nową grafikę pełniącą rolę logo i wtedy zrozumiałem, że mój projekt zupełnie nie trafił w gusta miejscowych!

Megawat Świerże Górne logo klubuDrodzy Państwo to nie happening, takie oto cuda dostawaliśmy do opublikowania na stronie 90minut jako klubowe herby! Zrozumiałem wtedy, że bez edukacji ludzi związanych ze sportem – a był to czas, w którym nikt nie śnił o flat design, nie było jeszcze nawet iPhone – nie poprawimy estetyki znaków klubów sportowych.

Megawat Świerże Górne logo klubuZresztą w Świerżach Górnych sami doszli do wniosku, że powinni mieć prostszy znak i na początku 2009 roku opublikowali logo, którym klub posługuje się do dzisiaj. Jest w nim pełna nazwa klubu i miejscowości, piłka „biedronka” z gradientem i… tyle.


Opinia o znaku

Opowieść o mojej przygodzie z Megawatem nie jest próbą wylania żalu, ani pretensji z powodu odrzucenia autorskiego projektu. Minęło ponad 10 lat od jego powstania, w trakcie których stworzyłem setki innych znaków, przeważnie wdrożonych.

Za to wciąż jestem przekonany, że LKS Megawat mógłby mieć bardziej oryginalne logo od tego, którym się posługuje. Nie ma bowiem w tym znaku na okrągłej tarczy niczego interesującego, najbanalniejsze w świecie zestawienie kilku elementów z kompletnie nie pasującym liternictwem – kursywa na tarczy uniemożliwia przeczytanie napisu w mniejszych rozmiarach, a klasyczny krój napisu „Megawat” – Poster Bodoni – kontrastuje, żeby nie napisać „gryzie się”, z gradientem na piłce.

Autorskie logo Megawatu Świerże Górne

Jak oceniasz znak (autorski) dla Megawatu Świerże Górne?

  • 3 / poprawny (67%, 340 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (20%, 100 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (14%, 71 razy oceniany)

Ilość głosów: 511

Loading ... Loading ...

Autorskiego projektu nie będę oceniał, za to zapraszam Was do wyrażania opinii lub ocen w poniższych ankietach i wskazania, która wersja wydaje się bardziej interesująca?

Megawat Świerże Górne logo klubu

Jak oceniasz propozycję znaku dla LKS Megawat?

  • 5 #doskonała (46%, 40 razy oceniany)
  • 4 #wartościowa (37%, 32 razy oceniany)
  • 3 #poprawna (9%, 8 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowana (5%, 4 razy oceniany)
  • 1 #koszmarna (3%, 3 razy oceniany)

Ilość głosów: 87

Loading ... Loading ...

Megawat Świerże Górne logo klubu

Jak oceniasz oficjalne logo LKS Megawat?

  • 2 #niedopracowane (38%, 29 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (25%, 19 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (19%, 15 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (14%, 11 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (4%, 3 razy oceniany)

Ilość głosów: 77

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net oficjalnego logo LKS Megawat:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,0

Źródła:
http://forsal.pl/galerie/777419,duze-zdjecie,9,oto-10-najwiekszych-elektrowni-w-polsce.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Kozienice
http://www.90minut.pl/skarb.php?id_sezon=73&id_klub=2733

dostęp: 2017/05-19