Polonia Przemyśl herbJeden z najstarszych polskich klubów sportowych. Piłkarze nigdy nie zdołali awansować do pierwszej ligi, ale przed II Wojną Światową zyskali przydomek „Przemyska Barcelona”. Koszykarze za to zdobyli Mistrzostwo Polski w 1994 roku.

Początki futbolu w Przemyślu sięgają 1909 roku, gdy lwowiacy z Towarzystwa Zabaw Ruchowych zapoznali miejscowych z regułami gry w piłkę nożną. Stworzono wówczas pierwszą drużynę, której nadano nazwę San. Wybuch I Wojny Światowej spowodował zawieszenie działalności klubu.

Historia znaku
W 1916 roku reaktywowano w Przemyślu zespół piłkarski, który przyjął patriotyczną nazwę Polonia (a ściślej – Przemyski Klub Sportowy „Polonia”).

Polonia Przemyśl herb Drużyna zagrała wówczas kilka prestiżowych spotkań, m.in. z młodzieżową reprezentacją Turcji (remisując 3-3) czy Ruchem Hajduki Wielkie (4-4). Zwycięstwa z węgierskimi Kispesti Budapeszt (3-1), Ujpesti (6-1) i Pogonią Lwów (2-1) spowodowały, że Polonię porównywano do słynnej FC Barcelony!

W 1928 roku rozpoczął się wojskowy etap w dziejach klubu. Polonię połączono z WKS Legia Przemyśl i nowy klub nazwano WCSS Polonia (Wojskowo-Cywilne Stowarzyszenie Sportowe). Poza piłkarską, rozwijano także inne sekcje, m.in. lekkoatletyczną, bokserską i narciarską.

II Wojna Światowa to przerwa w działalności Polonii. Nazwa klubu zniknęła z mapy Polski do 1954 roku (w 1949 klub trafił do zrzeszenia Związkowiec, a w 1951 ZS Budowlani). Dopiero w trakcie odwilży przywrócono nazwę KS Polonia.

Polonia Przemyśl herb

W późniejszym czasie zmieniono człon nazwy klubu, na obowiązujący do dzisiaj – Miejski Klub Sportowy Polonia Przemyśl. Znak klubu podlegał nieznacznym modyfikacjom, takim jak zmiana rysunku monogramu „P”, wypisanie nazwy różnymi krojami pisma (bezszeryfowymi), dodanie wieńca.

Polonia Przemyśl herb Dodajmy, że już po zmianie nazwy na MKS wykorzystywano logo, na których widniał napis „Klub Sportowy”, o czym świadczą choćby proporczyki z lat ’80. Po 2000 roku pojawiło się wiele wersji znaku, dopiero kilka lat temu opracowano jednolity wzór.

Ocena znaku
Gdy spoglądam na emblemat przemyskiej Polonii, mam ambiwalentne odczucia. Z jednej strony nietypowe połączenie form geometrycznych (kółka i trójkąta) oraz wystylizowany monogram „P”, z drugiej niedbałe wykonanie detali znaku. Wieniec w przybliżeniu wygląda jak stworzony przy pomocy narzędzia do tracingu. Także liternictwo dobrane niedbale, popularny dekadę temu font Arial obecnie wygląda przestarzale. Kerning napisów na łuku wymaga poprawy.

Przedwojenne wersje miały więcej światła w obwódce, obecne logo zaś lepiej wyrysowany monogram (gdzie słusznie zrezygnowano ze złotego konturu wokół „P”).


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,4