Polonia Słubice herbNiegdyś „okno na świat”, w nadodrzańskim mieście znajdowało się przejście graniczne z Polski do NRD i później RFN. Ponad to w Słubicach produkowano odzież dżinsową i te zakłady objęły patronatem miejscowy klub piłkarski.

Największym sukcesem Polonii Słubice był występ w II lidze (trzeci poziom rozgrywek piłkarskich), w latach 2008-2011. Niestety w ostatnim roku – podobnie jak opisana przedwczoraj Polonia Nowy Tomyśl – zespół nie dokończył rozgrywek. Szczęśliwie klub ze Słubic przetrwał, choć upadek był bolesny (trzy kolejne degradacje, finalnie do A-klasy).

Historia znaku
Klub został założony w 1945 roku pod nazwą Kotwica. W 1954 roku został wchłonięty przez Gwardię, a w latach 1957-58 Koło Sportowe Ogniwo.

Polonia Słubice herbOd 1958 do 1978 roku słubiczanie rozgrywali mecze piłkarskie jako Odra Słubice (z przerwą między 1959 a 1966, gdy po fuzji z Czarnymi drużyna przemianowana była na Słubiczankę).
W styczniu 1978 roku Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Komes” objęły patronatem Odrę, której nazwa została zmieniona na MLKS Komes Słubice.

Polonia Słubice herb W 1986 nastąpił rozbrat odzieżowych zakładów z drużyną piłkarską, a rok później uchwalono nową nazwę – MLKS Słubice. Wreszcie – w 1993 roku – przyjęto nazwę KS Polonia Słubice, która obowiązywała przez kolejne 3,5 roku.

W 1997 roku przemianowano zespół na MKS Polonia Słubice (Miejski Klub Sportowy) i pod tą nazwą miejscowi futboliści rozegrali 12 sezonów w III lidze (od 2008 roku zwanej II ligą).

Ocena znaku
Logo słubickiej Polonii jest stosunkowo młode, bo opracowane w latach 90-tych XX wieku. Mimo, że kompozycja mało oryginalna i liternictwo powszechnie wtedy stosowane (znowu ten windowsowski Arial), znak ma indywidualny charakter. Górne wykończenie tarczy, wcięte na środku, stanowi odróżniający detal tego emblematu. Także odstęp między podwójną linią konturową tarczy jest zbyt wąski moim zdaniem, choć logo zachowuje dobrą czytelność w mniejszych rozmiarach.

Obecnie przydałby się lekki lifting znaku, głównie wyrysowanie na nowo liternictwa i poprawa kompozycji.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2