Poroniec Poronin herbZanim zabłyśnie pierwsza gwiazda na niebie, przyjrzyjmy się znakowi klubu z Poronina. Z podhalańską miejscowością związały się gwiazdy sportu – trenował tam kiedyś Kamil Stoch, a ostatnio bramki w III lidze zdobywał Maciej Żurawski.

Poronin, oddalony o 6 kilometrów od Zakopanego, to miejsce znane wśród miłośników aktywnego wypoczynku. Znajduje się tu sporo pensjonatów i gościnnych baców, gotowych za „kilka dutków” odstąpić izbę w swojej chacie. Przy drodze do Bukowiny Tatrzańskiej ulokowane jest boisko, na którym piłkarze Ludowego Klubu Sportowego „Poroniec” toczą boje w grupie małopolsko-świętokrzyskiej III ligi.

Nazwa klubu pochodzi od potoku, przepływającego przez Poronin. Co ciekawe, Poroniec to także złośliwy demon według wierzeń słowiańskich, który został wspomniany w grze Wiedźmin 3: „Dziki Gon”.*

Początki klubu sięgają 1947 roku, gdy w Poroninie utworzono Ludowy Zespół Sportowy. Obecna nazwa została nadana już w 1957 roku, gdy LZS przemianowano na LKS Poroniec.** Klub może pochwalić się znanymi zawodnikami, reprezentującymi Polskę na Igrzyskach Olimpijskich, m.in.: siostry Majerczyk (Władysława i Józefa), Maria Trybunia-Tutka, Władysław Podgórski, Stefan Piotr Habas, Maciej Kreczmer czy Paulina Maciuszek. W Soczi 2014 srebrne medale wywalczyły: Luiza Złotkowska i Katarzyna Bachleda-Curuś (w drużynie panczenistek, wcześniej wywalczyły brąz Vancouver 2010), a brązowe Konrad Niedźwiecki i Jan Szymański.

Pierwszy występ Kamila Stocha na Olimpiadzie miał miejsce w Turynie (2006 rok), wówczas był zawodnikiem klubu z Poronina.

Drużyna piłkarska Porońca nie wzniosła się nigdy ponad poziom czwartego poziomu rozgrywek (obecnie zwanego 3. Ligą). Od kilku lat budowano w Poroninie swoistą „drużynę gwiazd”, dzięki wsparciu Józefa Pawlikowskiego-Bulcyka***. Do klubu ściągnięto zawodników znanych z występów w Ekstraklasie. W 2014 roku Maciej Żurawski trafił do Porońca, 72-krotny reprezentant Polski wznowił karierę by pomóc zespołowi utrzymać się w rozgrywkach III ligi****. W składzie „Zielonych” pojawili się także: bramkarz Marcin Cabaj (wcześniej rozegrał 162 mecze w Ekstraklasie), Marcin Malinowski (458 meczów/13 goli w Ekstraklasie), Piotr Madejski (65/4), Dawid Bartos (49/3), Sebastian Leszczak (3/0), Paweł Nowak (237/24), Janusz Wolański (90/10).

Warto przyjrzeć się także logo klubu z Poronina. Jest to znak o nietypowej formie, kompozycja przypomina kształt parzenicy (wzór wyszywany na góralskich spodniach). Pierwszy raz ujrzałem herb Porońca będąc przed laty w Poroninie, znajdował się wówczas na drewnianym budynku przy boisku.

Poroniec Poronin herbZrobiłem wtedy zdjęcie emblematu, później odrysowałem w programie do grafiki wektorowej. Tak powstał znak widoczny powyżej (po prawej). Wzór ten znalazł się także na okładce monografii Porońca, wydanej przy okazji jubileuszu 60-lecia klubu. Logo ze śnieżynką w środku (widoczne po lewej) opracowałem na bazie zdjęcia odznaki. Niestety kolor tarczy (tła pod nazwą Poroniec) budzi moje wątpliwości, bowiem wygląda na odznace jak łososiowy lub odbarwiony czerwony.

Ocena znaku
Interesujący znaczek w góralskim stylu – takie było moje pierwsze skojarzenie, gdy ujrzałem logo Porońca na budynku klubowym. W ostatnich latach emblemat uległ odświeżeniu, dodano uproszczony symbol LZS w centrum znaku. Szkoda, że detale herbu zostały wykonane niestarannie i dodano białe kontury – zestawione z wyrazistą zielenią i czerwienią – wprowadziły do znaku surowość.

Pozytywnie oceniam tym razem liternictwo – mimo zbędnych podwójnych konturów wokół liter – wkomponowanie nazwy Poroniec w oryginalną tarczę dodaje jakości emblematowi.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Poroniec_(demon)
dostęp: 2015/12/24
**http://www.pppn.nowytarg.pl/klub,druzyna,45,13,65.html
dostęp: 2015/12/24
***http://ofensywni.przegladsportowy.pl/2014/09/09/jak-rodzi-sie-pilka-na-podhalu/
dostęp: 2015/12/24
****http://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/436795/maciej-zurawski-wznowil-kariere
dostęp: 2015/12/24