Logo PZHTKonkurencja sportowa, o której mogliście nie słyszeć, choć rozpala żar w sercach co najmniej miliarda ludzi. Kilka lat temu zainteresowałem się hokejem na trawie, uczestnicząc w rebrandingu PZHT.


© Autor: Jakub Malicki

W Polsce hokej na trawie ma status dyscypliny niszowej, choć w światowych rankingach pojawia się jako 3. konkurencja pod względem popularności, tuż za za piłką nożną i krykietem. Oczywiście jest to tylko szacunkowa pozycja, uwzględniająca potencjalny zasięg dyscypliny – a wysoka pozycja hokeja na trawie wynika z popularności w krajach azjatyckich.

Logo PZHTSzacunkowy ranking popularności dyscyplin sportowych na świecie; Źródło: www.worldatlas.com


Mecze reprezentacji Indii i Pakistanu nazwane są „Świętą wojną”, przed laty oba kraje rywalizowały o miano najsilniejszego na świecie, o czym świadczą złote i srebrne medale Igrzysk Olimpijskich. Bogate tradycje hokejowe mają także Anglicy, Niemcy, Holendrzy i Australijczycy, a na ostatniej olimpiadzie o złoto w męskiej odmianie rywalizowała Argentyna z Belgią (4-2). Wśród kobiet Wielka Brytania przed Holandią i Niemcami.


Hokej po polsku

Pierwsze mecze na polskich ziemiach odbyły się we Lwowie, gdzie mierzyli się hokeiści Pogoni i Czarnych. Po odzyskaniu niepodległości hokej zyskał struktury oraz popularność – głównie w Wielkopolsce. Polski Związek Hokeja na Trawie został założony 31 października 1926 r. w Poznaniu, gdzie otwarto siedzibę w budynku przy ul. Masztalarskiej (w centrum miasta).

Logo PZHTŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Polski_Zwi%C4%85zek_Hokeja_na_Trawie/


Rok później przeprowadzono pierwszą edycję Mistrzostw Polski mężczyzn, którą niespodziewanie wygrała drużyna z Siemianowic Śląskich, zostawiając za plecami poznańskich rywali.

Logo PZHTDrużyna KH Siemianowice; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe


Do dzisiaj polskim zagłębiem hokeja na trawie jest Wielkopolska, nawet większym niż Górny Śląsk w hokeju na lodzie. Miano najbardziej utytułowanego klubu w męskiej odmianie hokeja należy do Grunwaldu Poznań, zwycięzcy 21 edycji Mistrzostw Polski. Poznaniakom próbowali dorównać – w różnych latach – sąsiedzi z Pocztowca, Pomorzanin Toruń, oraz Stella i Sparta Gniezno. W sezonie 2017-18 w elicie występują 4 kluby z Poznania oraz Pomorzanin Toruń, HKS Siemianowice, Start Gniezno, LKS Rogowo, LKS Gąsawa i Lipno Stęszew.

Logo PZHTW rozgrywkach kobiet, do tej pory najwięcej tytułów zgromadził Start Brzeziny, Polar Wrocław i AZS Politechniki Poznańskiej. Kobieca reprezentacja Polski uczestniczyła raz w Olimpiadzie (Moskwa 1980), zajmując 6. miejsce. W ostatnich latach wygrywała medale w halowych Mistrzostwach Europy – srebro w 2016, brąz w 2014 i 2012.

Bardziej utytułowana jest męska reprezentacja w hokeju na trawie, która trzykrotnie zdobywała srebrne medale w halowych Mistrzostwach Świata (2003, 2007, 2011). 5-krotnie uczestniczyła w olimpiadzie oraz 6 razy w Mistrzostwach Świata i 12 razy w Mistrzostwach Europy.


Rebranding związku

Przez lata wizerunek polskiego hokeja na trawie ustępował poziomowi sportowemu. Reprezentacja uczestniczyła w największych imprezach, jednak PZHT nie był związkiem powszechnie rozpoznawalnym przez kibiców sportowych.

Logo PZHTUnikalnym symbolem polskiego hokeja na trawie nie stał się także znak związku – skrzyżowane kije (laski), otoczone wieńcem z akronimem PZHT i krążkiem, umieszczonym pomiędzy gałązkami laurowymi. Dodajmy, że forma znaku przypomina bardziej godło, jest skomplikowana i mało dynamiczna, co w kontekście tej szybkiej dyscypliny nie daje podstaw zbudowania atrakcyjnej marki.

W 2012 roku poznańska agencja Kiwigroup rozpoczęła pace nad strategią i rebrandingiem związku, a ja dostałem zaproszenie do uczestnictwa w projekcie. Pracowałem wówczas nad nowym logo PZHT, następnie przygotowałem księgę znaku i zestaw materiałów identyfikacyjnych.

Rebranding PZHTPracę nad rebrandingiem rozpocząłem od głębszego poznania dyscypliny, co nie było łatwe w tamtym czasie – bowiem źródła internetowe były skromniejsze niż obecnie. Przejrzałem znaki najsilniejszych federacji, szukając inspiracji do nowego logo. Przeważały motywy z sylwetką gracza lub laskami.

Spośród wielu pomysłów, postanowiliśmy, że znak hokeja na trawie będzie łączył symbolikę dyscypliny z narodową. Wybór padł na najbardziej charakterystyczny atrybut hokeja – kij zwany laską (hokeiści to laskarze). Spośród symboli Polski, zdecydowałem się na flagę, narysowaną w niejednoznaczny sposób – tj. kojarzącą się ze skrzydłem orła lub machnięciem kijem.

Logo PZHT

W ten sposób powstał sygnet, następnie szukałem odpowiedniego liternictwa. Zestawienie wyrazistego, zamkniętego symbolu z bezszeryfowym krojem wydawało się naturalne, lecz proporcje należało odpowiednio wyważyć.

Logo PZHT

Dalsze prace były już tylko przyjemnością, kształt logo umożliwiał stworzenie motywu graficznego dla materiałów CI, całość została opisana w brandbooku.

Logo PZHTW planach była także budowa nowego serwisu internetowego, lecz z różnych powodów nie udało się całościowo wdrożyć projektu.

Budowa wizerunku polskiego hokeja na trawie została zainicjowana, związek dostał strategię i szablony materiałów, które do dzisiaj są wykorzystywane.

Logo PZHTOpracowaliśmy również key visual „Prawdziwy sport” z reprezentantami Polski, przydatny w promocji meczów lub jako grafika do mediów społecznościowych.

Logo PZHTLogo PZHTW kreacji zostały wykorzystane zdjęcia Joanny Wieloch oraz Piotra Mikuły, utytułowanych polskich hokeistów.

Opinia o znaku

Jak zwykle, Drodzy Czytelnicy, nie będę oceniał własnej pracy, ale zachęcam Was do podzielenia się opiniami o logo PZHT. Jeśli logo uzbiera najwięcej ocen, spośród wszystkich federacji uczestniczących w październikowym plebiscycie, wtedy w kolejnym miesiącu przyjrzymy się klubom hokeja na trawie – niegdyś wielosekcyjnych – takim jak poznański Grunwald, Pocztowiec, AZS, ale też na pewno Stelli Gniezno i HKS Siemianowice. Zapraszam!

Logo PZHL

Jak oceniasz znak Polskiego Związku Hokeja na Trawie?

  • 4 / wartościowy (47%, 64 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (29%, 39 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (15%, 20 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (7%, 10 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (1%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 135

Loading ... Loading ...


Źródła:
https://www.pzht.pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hokej_na_trawie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Reprezentacja_Polski_w_hokeju_na_trawie_m%C4%99%C5%BCczyzn
https://m.sportowefakty.wp.pl/hokej/128293/swieta-wojna-na-inauguracje-hokejowych-mistrzostw-swiata
dostęp: 2017/10/22