RKS Mirków herb Niezwykły to klub, kilkakrotnie upadał, potem był reaktywowany. W 90-tą rocznicę założenia został połączony z lokalnym rywalem i po roku awansował do IV ligi mazowieckiej.

Nasze drogi skrzyżowały się w 2012 r., gdy grupa zapaleńców z Konstancina-Jeziornej postanowiła reaktywować RKS Mirków, a do mnie zwrócono się z pytaniem o zaprojektowanie jubileuszowego logo. Przy okazji odświeżyłem znak Mirkowa, nadając mu nowoczesny charakter.
Więcej o zaprojektowanym przeze mnie znaku można przeczytać na stronie autorskiej.

RKS Mirków herbSymbolem klubu jest okrągła przecięta na pół tarcza w kolorach białym i czarnym. Postanowiłem motyw ten wkomponować w okolicznościową „90”, by jubileuszowy logotyp mógł funkcjonować samodzielnie.

Historia znaku
Niewiele materiałów zachowało się z historii klubu, stare logo zostały utrwalone na odznakach emaliowanych oraz proporczykach.
Robotniczy Klub Sportowy został założony w 1923 r. we wsi Jeziorna, przy zakładach papierniczych. Nazwa Mirków pochodzi od wsi z województwa łódzkiego, w którym wcześniej funkcjonowała papiernia, przeniesiona w XIX w. do Jeziornej. Przy zakładzie wybudowano osiedle robotnicze, które nazwano Mirkowem.
W 1937 r. nazwę klubu zmieniono na KS Papiernik, a po wojnie powrócono do miana RKS Mirków.
Znak klubu, wspomniane biało-czarne koło, pojawiał się na niebieskiej tarczy, ale też na czarnym kole z wypisanym akronimem RKS.

RKS Mirków herb
Na koniec wspomnę o dwóch fuzjach. Pierwsza administracyjna, w 1969 r. Jeziorna została połączona ze Skolimowem-Konstancinem tworząc Konstancin-Jeziorną.
Druga sportowa, w 2013 r. dwa miejscowe kluby RKS Mirków oraz Skra Obory zostały połączone, a nowy zespół nazwano KS Konstancin.

Ocena znaku
W tym miejscu powinienem ocenić odświeżone logo RKS Mirków (jako ostatni znak klubu), jednak nie uczynię tego z powodu, o którym wielokrotnie wspominałem. Liczę na opinie Czytelników – czy minimalistyczny znak „Papierników” trafia w Wasze gusta?