Union-Touring Łódź logo klubuChwilę przed wybuchem wojny do ekstraklasy zakwalifikował się niemiecki klub, który powstał zaledwie 7 lat wcześniej. Piłkarze Union-Touring przyczynili się do wyśrubowania rekordu strzeleckiego ligi, którego do dzisiaj nikomu nie udało się pobić.


© Autor: Jakub Malicki

Smutny to był sezon piłkarski, bo przerwany wybuchem II wojny światowej. Rozgrywki o 19. tytuł Mistrza Polski w futbolu zakończyły się 20 sierpnia, po zakończeniu 62 meczów (z 90 zaplanowanych) i przed przerwą na spotkania reprezentacji.* Łódzkie piłkarstwo reprezentował wtedy w lidze beniaminek – niemiecka drużyna KS Union-Touring, gdyż we wcześniejszym sezonie rozgrywki opuścił ŁKS.

Union-Touring został zapamiętany dzięki Ernestowi Wilimowskiemu, który w meczu przeciwko łodzianom strzelił 10 bramek – ustanawiając niedościgniony później rekord ekstraklasy. „Ezi” grał wówczas w barwach Ruchu, a mecz zakończył się wynikiem 12-1. Honorową bramkę dla gości strzelił z karnego Królasik.** Była to piąta porażka U-T w sezonie, właściwie to był nokaut – bo następne pięć meczów także przegrali (1-6 z Polonią Warszawa), 1-7 z AKS, po 1-2 z Pogonią Lwów i Garbarnią oraz 2-3 z Cracovią. Wcześniej odnieśli jedyne zwycięstwo – 2-1 nad Garbarnią, po wcześniejszym remisie 2-2 z Pogonią, co dało im 3 punkty w końcowej tabeli przerwanych rozgrywek. Wynik taki uplasowałby drużynę na ostatnim miejscu tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, gdyby nie… zaliczanie jego dorobku do statystyki Klubu Turystów

Union-Touring kontra Polonia Warszawa Union-Touring przed meczem z Polonią Warszawa w 1939 roku; Źródło: NAC

Czy jednak możemy uznać Union-Touring za kontynuatora Klubu Turystów? Według mojej opinii niekoniecznie!

Union-Touring Łódź logo klubuCo prawda U-T powstał w 1932 roku, jako efekt fuzji Klubu Turystów z SS Union, jego znak i fioletowe barwy nawiązywały do „Turystów”, jednak… niektóre fakty wskazują, że bardziej czerpano z tradycji SS Union.

Union-Touring Łódź logo klubuW 1937 roku wydano odznakę jubileuszową 40-lecia, czyli nawiązanie do założenia Union-u (1897), Klub Turystów powstał dwa lata wcześniej. A drugi powód to nazwa drużyny w trakcie niemieckiej okupacji Łodzi – Sportgemeinschaft UNION 1897! Zastanawia także kolor zielony w znakach U-T, który mógł także nawiązywać do symboli niemieckiego stowarzyszenia. A może po prostu chodziło o kasę, a tej więcej posiadali członkowie SS Union?

Niewątpliwie Union-Touring był klubem bardzo charakterystycznym, o wyrazistym wizerunku i konsekwentnie stosowanym znaku.

Union-Touring Obchody jubileuszu 40-lecia Union-Touring; Źródło: NAC

Najczęściej spotykamy znak w formie monogramu „UT”, który widniał na koszulach piłkarzy, odznakach okolicznościowych oraz licznych pamiątkach.

Union-Touring Za to na winiecie papeterii oraz odznace organizacyjnej znajdziemy logo z ozdobną biało-czerwoną szarfą, przypominającą narodową kokardę (jak w znaku Klubu Turystów i wcześniej Touring Club) i dodatkowym kołem jak na odznakach cyklistów.

Ocena znaku
Jeden z najbardziej oryginalnych znaków przedwojennych, prawdziwe cudeńko. Połączenie inicjałów „U” i „T”, dodanie zieleni do fioletu, wygląda lepiej niż „K” i „T” w logo „Turystów”. W tym miejscu przyznam się, że pierwotnie narysowałem znak „Turystów” także z zielenią (gdyż miałem wzór odznaki z odpryśniętym kolorem na literze „K”). Na szczęście Klub Turystów wydał więcej odznak i na pozostałych widać, że obie litery mają ten sam kolor o odcieniu zbliżonym do fioletu.

W przypadku znaku Union-Touring kolory nie budzą żadnych wątpliwości, do dzisiaj przetrwało bowiem wiele materiałów z kolorowym emblematem.

Union Łódź logo klubu

Jak oceniasz logo KS Union-Touring Łódź?

  • 5 #doskonałe (46%, 22 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (46%, 22 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (6%, 3 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (2%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 48

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 4,2

*Andrzej Gowarzewski: Encyklopedia Piłkarska Fuji; tom 25. O tytuł Mistrza Polski 1920-2000; Katowice 2000;
str. 52

**Andrzej Gowarzewski: Encyklopedia Piłkarska Fuji; Kolekcja Klubów, tom 5. Widzew oraz dawni łódzcy ligowcy; Katowice 1997;
str. 52