Ursus Warszawa herb Ursus kojarzyć się może z bohaterem Quo Vadis, polskim ciągnikiem lub dzielnicą Warszawy. Czy klub piłkarski o tej nazwie przebił się także do szerszej świadomości?

KS Ursus Warszawa nawiązuje do założonego w 1935 roku Robotniczego Klubu Sportowego Ursus. Drużyna została powołana przy Zakładach Mechanicznych Ursus, w podwarszawskiej miejscowości Czechowice.

Ciekawostką jest los nazwy miasteczka. Do 1954 funkcjonowało pod nazwą Czechowice, następnie zostało przemianowane na Ursus. W 1977 roku miasto przyłączono do warszawskiej dzielnicy Ochota, a dopiero w 1993 roku Ursus stał się samodzielną jednostką administracyjną stolicy.

Historia znaku
Nazwy klubu także ulegały korektom. W 1939 KS Czechowice został wchłonięty przez RKS Ursus i tak funkcjonował do wybuchu wojny. W czasach stalinowskich zespół z Czechowic występował pod nazwą ZKS Stal.
Zachowało się kilka pamiątek klubu z okresu Polski Ludowej. Na starych odznakach herb Ursusa ma prostą formę: niebiesko-biało-pomarańczowa tarcza, o kształcie podobnym do herbu Legii, z wypisaną nazwą RKS Ursus (na niektórych występuje także z rokiem założenia).

Ursus Warszawa herb Pod koniec lat 80-tych zmieniono kształt tarczy oraz liternictwo nazwy URSUS (wkomponowując logotyp zakładów).

Klub zaistniał w rozgrywkach ogólnopolskich w 1973 roku, awansując do II ligi (obecnie zwanej 1. Ligą). W sumie, przez 8 sezonów drużyna „Traktorków” występowała na zapleczu Ekstraklasy.

W latach 90-tych fabryka, słynąca z produkcji ciągników rolniczych, zaczęła mieć kłopoty finansowe, w 1998 r. przestała finansować klub.
2000 rok oznaczał koniec RKS Ursus. Sekcja piłkarska została przejęta przez nowy podmiot – KS Ursus Warszawa.

Ocena znaku
Istnieje wiele znaków sportowych z tarczą przeciętą po skosie i wkomponowaną nazwą, stąd logo Ursusa nie wydaje się zbyt oryginalne. Obecny znak został natomiast zgrabnie wyrysowany, poprawnie dobrano liternictwo i herb wygląda estetycznie. Brakuje w nim elementu wyróżniającego, jednak minimalistyczna forma ma dobrą czytelność.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6