Victoria Łódź logo klubuDrużyna niemieckich mieszczan i robotników została zapamiętana jako uczestnik Mistrzostw Łodzi sprzed 100 lat. Victorii nie reaktywowano w II RP, ale warto przypomnieć jej emblemat, ozdobiony wieńcem laurowo-dębowym.

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego umieszczam logo niemieckich klubów na stronie o polskich znakach sportowych, postaram się uzasadnić tę decyzje. Po pierwsze, na początku XX wieku w Łodzi między Polakami i Niemcami nie odczuwało się nienawiści, a w drużynach grali zawodnicy różnych narodowości. Podział na polskie, niemieckie, żydowskie czy rosyjskie drużyny wynikał jedynie ze środowiska, w którym klub powstał. Po drugie, wszystkie te drużyny były związane z Łodzią nie tylko formalnie, wspólnie tworzyły Lodzer Fußball Verband, uczestniczyły w rozgrywkach o mistrzostwo miasta. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wiele takich klubów spolszczyło swoje nazwy, że wymienimy tu ŁTSG oraz Klub Turystów.

Inny los spotkał drużyny Newcastle i Victorii, które nie zostały reaktywowane po zakończeniu I wojny światowej. Co prawda na dzisiejszej mapie klubów sportowych spotkamy drużynę o nazwie Victoria Łódź, występującą w łódzkiej B-klasie, ale klub ten nie ma nic wspólnego z założonym w 1908 roku Lodzer Fußball-Club „Victoria”, któremu poświęcony jest ten wpis. [1]

Twórcami klubu byli Berthold Hornberger, Oskar Mueller i Gustaw Milnikel, oprócz sekcji piłkarskiej, utworzono także gimnastyczną. Mimo, że Victoria funkcjonowała zaledwie przez 6 lat, zaistniała w historii polskiego piłkarstwa, dzięki występom we wszystkich edycjach rozgrywek o Mistrzostwo Łodzi (w latach 1910-1914). W 1912 roku osiągnęła najlepszy wynik – zdobyła wicemistrzostwo Łodzi. Wówczas silniejsi okazali się jedynie piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego.

Spójrzmy na tabelę Mistrzostw Łodzi w 1912 roku, którą przytaczam za albumem Józefa Hałysa [2]:

ŁKS logo klubuVictoria Łódź logo klubuLSTV logo klubuKraft Łódź logo klubuNewcastle logo klubuTouring Club logo klubuTMRF Widzew logo klubuUnion Lodz logo klubu

Rozgrywki zakończyły się tryumfem polskiej drużyny, także w bezpośrednich pojedynkach ŁKS pokazał swoją wyższość nad drużyną Victorii, pokonując ją dwukrotnie (4-0 oraz 3-0).

Opinia o logo
Logo LFC Victoria opracowałem na bazie monochromatycznej ryciny, stąd jego barwy są domysłem autora. Wieniec wawrzynowo-dębowy, jak tradycja heraldyczna nakazywała, był zapewne złoty. Piłka zaś mogła mieć odcień skóry lub czerni, szarfa na niej biała (na oryginale ma wyraźnie jaśniejszy odcień niż kontury znaku).

Skupmy się więc na kształcie emblematu, który – nie jest specjalnie oryginalny, zawiera przecież często spotykane elementy w znakach sportowych jak wieńce czy piłka. Nie jest to także prosty, minimalistyczny znak, z jakich słyną niemieckie kluby. Jednak atutem tego herbu jest czytelność, przy całej jego ozdobnej formie – treść nie traci czytelności, nazwę klubu oraz rok założenia czyta się bez problemu. Trudno oceniać precyzję wykonania i liternictwo, jako że wzorem była rycina – zauważmy jednak, że litery „L”, „C”, „R”, „A” są wyrysowane w nietypowy sposób, mają oryginalny charakter.

Pewnie herb Victorii byłby w późniejszych latach uproszczony, jak np. znak Widzewa, jednak klub nie został reaktywowany po I wojnie światowej.

Victoria Łódź herb klubu

Jak oceniasz znak LFC Victoria?

  • 5 #doskonały (44%, 24 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (24%, 13 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (19%, 10 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (9%, 5 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (4%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 54

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

Źródła:
[1] Andrzej Bogusz: Dawna Łódź sportowa 1824-1945; Łódź 2007
[2] Józef Hałys: Piłka nożna w Polsce, tom 1; Kraków 1981
[3] http://victorialodz.futbolowo.pl/menu,2,25,historia-klubu.html
dostęp: 2016/11/29