Warta Poznań herbStuletni klub nie zasłużył na taki los. Najmocniejsza przedwojenna drużyna futbolowa Poznania czasy świetności ma już za sobą, gdy po niespodziewanym zrywie z początku XXI wieku utkwiła w trzecioligowej szarzyźnie.


© Autor: Jakub Malicki

Zapowiadali powrót nadziei, wydobycie klubu z marazmu, modę na Wartę. „Zielona Rewolucja” tak brzmiał slogan akcji marketingowej z lutego 2011 roku, gdy Izabella Łukomska-Pyżalska objęła stery klubu z poznańskiej Wildy. Drużyna piłkarska Warty grała wówczas czwarty sezon na zapleczu ekstraklasy, błąkając się w dolnej połowie tabeli. Początek współpracy z firmą deweloperską pani Izabelli, byłej modelki, był obiecujący. Blisko 20 tysięcy ludzi na meczu z GKS Katowice, rozgrywanym na Stadionie Miejskim, zwycięstwo 2-1 po bramce Iwanickiego w 86 minucie. Na koniec sezonu 2010/11 – 7. miejsce. Klub stał się medialny, dzięki popularności swojej prezes.

Potem było już gorzej, brak porozumienia z władzami miasta odnośnie wynajmu stadionu, kiepskie wyniki w następnym sezonie (10. miejsce), w końcu spadek do II ligi w 2013 roku. „Zielona Rewolucja” zakończyła się odszkodowaniem wysokości 20 000 zł za naruszenie praw autorskich Józefa Herolda (który nie dał zgody klubowi na korzystanie z hasła).*

W 2012 roku klub obchodził jubileusz 100-lecia, ujednolicono wówczas znak Warty (we wcześniejszych latach występowało kilka wersji różniących się detalami).

Historia znaku
15 czerwca 1912 roku młodzi bracia Szycowie, Franciszek i Edmund, wraz z kuzynami i kolegami, założyli drużynę piłkarską o zielono-białych barwach. W pierwszym meczu Klub Sportowy „Warta” rozgromił 9-2 lokalnego rywala, Herthę Poznań. Na koszulkach piłkarzy widniał monogram „W”, który z czasem stał się symbolem klubu i przetrwał w niemal niezmienionej postaci do dzisiejszych czasów.

Warta Poznań herbNa pierwszych zdjęciach drużyny, monogram występował na białej tarczy o kształcie podobnym do tzw. „tarczy polskiej”.** Na fotografii datowanej na 1914-15 rok***, Edmund Szyc ma jednak monogram w białym kole na koszulce, jak na znaku umieszczonym powyżej z lewej. Znak ten pojawiał się w późniejszych latach na materiałach jubileuszowych (np. 25-lecie, 50-lecie, 75-lecie czy 80-lecie).

Warta Poznań herbW albumie Józefa Hałysa znajdziemy także reprodukcję strony tytułowej „Ustaw” Warty z 1914 roku, na której widnieje zamieszczony tu znak (jest to reprodukcja monochromatyczna, kolory znaku mogły być takie jak na odznace, której rysunek znajduje się obok). Jak się okazało, znak ten ustąpił miejsca monogramowi „W”, który używany był na okrągłej tarczy z zielonym otokiem, z różnymi wersjami napisów (pełna nazwa klubu, innym razem skrócona).

Pierwszy sukces Warta odniosła już w 1913 roku, zdobywając Mistrzostwo Wielkopolski, dzięki dwóm zwycięstwom z Ostrovią i dwóm remisom z Posnanią. Także rok później „Zielono-biali” pokonali Posnanię i cieszyli się mianem najsilniejszej polskiej drużyny w Wielkopolsce.

W niepodległej Polsce futboliści z Dolnej Wildy kontynuowali świetną passę. W pierwszym sezonie musieli uznać wyższość poznańskiej Unii, ale już w 1920 roku wygrali klasę okręgową, w następnym reprezentowała okręg poznański w mistrzostwach Polski (zdobywając 3. miejsce). W 1922 roku Warta zdobyła wicemistrzostwo Polski, ulegając jedynie Pogoni Lwów (3-4 we Lwowie po uprzednim remisie w Poznaniu).

Do wybuchu II wojny światowej poznaniacy byli czołową drużyną ligi, wygrywając rozgrywki w 1929 roku (w końcowej tabeli wyprzedziła Garbarnię o jeden punkt, dzięki walkowerowi za przegrany wcześniej mecz z Klubem Turystów).

Pierwszy powojenny sezon Warta zakończyła jako wicemistrz Polski, w następnym – 1947 roku – poznaniacy nie mieli sobie równych. Drugie Mistrzostwo Polski wywalczyli po zwycięstwie 5-2 nad Wisłą, które 65 lat później zostało uznane za „Mecz 100-lecia Warty”.

Reorganizacja sportu spowodowała zniknięcie nazwy „Warta” z piłkarskiej mapy Polski. Klub trafił pierwotnie pod „opiekę” zrzeszenia Związkowiec (po wcześniejszej fuzji z Pocztowcem), w 1949 roku monogram „Z” zastąpił „W” na koszulkach futbolistów.

Warta Poznań herbRok później kolejna fuzja, tym razem ze Związkowym Klubem Sportowym Stal i przyjmując nazwę zrzeszenia. Od tego roku patronem klubu zostały Zakłady Hipolita Cegielskiego (noszące wtedy miano Zakładów Metalowych im. J. Stalina). Opieka fabryki maszyn rolniczych, później wagonów, lokomobili, tramwajów i silników okrętowych nie przyniosła klubowi szczęścia. W 1950 roku został zdegradowany z 1. ligi, nie wracając do niej przed końcem Polski Ludowej.

Warta Poznań herb28 czerwca 1956 roku zaczęły się strajki w patronujących klubowi zakładach, które doprowadziły do zamieszek w mieście („Poznański Czerwiec ’56”). Brutalnie stłumione przez milicję i wojsko (ponad 50 zabitych), przyczyniły się niewątpliwie do odwilży. W listopadzie zmieniono nazwę fabryki na Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski, a miesiąc później także Warta odzyskała swoją nazwę (stając się klubem zakładowym o nazwie KS Warta ZPMHC).

W tym czasie istniało kilka znaków klubu, na okolicznościowych proporczykach i odznakach pojawiał się monogram w kółku bez napisów (jak pierwszy znak zaprezentowany powyżej) lub z nazwą klubu wypisaną na otoku, nad monogramem oraz nazwą miasta na dole.

Koniec PRL-u przyniósł zerwanie związków Zakładów H. Cegielskiego z klubem. Warta otrzymała jednak na własność stadion im. Edmunda Szyca wraz z terenami na Wildzie. Niestety obiekt był zaniedbany, w 1998 roku został sprzedany i „Zielono-biali” przeprowadzili się na mniejszy obiekt (leżący przy Drodze Dębińskniej). Warto wspomnieć o sportowym przebudzeniu klubu w 1993 roku, gdy awansował po 43 latach do 1. ligi. W następnym sezonie, 1994/95 aż trzy poznańskie kluby zagrały w ekstraklasie (do Warty i Lecha dołączyła Olimpia). Był to jednak ostatni sezon drużyny z Wildy w najwyższej polskiej lidze piłkarskiej.

Warta Poznań herbNa koniec przyjrzyjmy się dwóm znakom z XXI wieku, gdy w logo SPN Warta znalazł się rok założenia klubu wypisany na otoku. W 2007 roku opracowano znak „błyskotkę” – widniejący powyżej z prawej. Obowiązywał przez dwa lata, gdy powrócono do wersji z płaskim kolorem.

Ocena znaku
Logo Warty z wyeksponowanym monogramem, wystylizowaną literą „W”, można uznać za charakterystyczne. Co prawda nie jest to symbol oryginalny, zielone inicjały „W” stosują choćby niemieckie: Werder i Wolfsburg, jednak jego rysunek wydaje się nietypowy. Czytelność znaku na wysokim poziomie, choć dodatkowe cienkie zielone kontury wydają się zbędne.

Warta Poznań herbSzczegóły wykończenia monogramu na obecnym logo wymagałyby dopracowania, także liternictwo nazwy klubu mogłoby mieć bardziej unikalny charakter. W moim rankingu znak Warty zyskuje wysoką ocenę, ciekawe jak Wam się podoba?

Warta Poznań herb

Jak oceniasz obecne logo Warty Poznań?

  • 4 #wartościowe (53%, 24 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (22%, 10 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (18%, 8 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (7%, 3 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 45

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4

*http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/904997,20-tysiecy-za-haslo-zielona-rewolucja-zaplaci-warta-i-izabella-lukomskapyzalska-uznal-sad,id,t.html
dostęp: 2016/03/02
**https://ioh.pl/artykuly/pokaz/heraldyczna-gramatyka,1059/
dostęp: 2016/03/02

***Józef Hałys: Piłka nożna w Polsce; tom 1; Kraków 1981
str. 169