WKS 22 pp Siedlce logo klubuSiedlce były przed wojną najmniejszym miastem, które gościło zespoły ekstraklasy. Nie byłoby tam wielkiej piłki bez wojska, a rozstanie klubu z pułkiem piechoty doprowadziło do jego upadku.


© Autor: Jakub Malicki

Pamiętam, gdy jako dzieciak ujrzałem po raz pierwszy tabelę wszech czasów ekstraklasy, nie mogłem się nadziwić egzotycznym nazwom drużyn widniejących w jej dolnej połowie. Lwów – wiadomo – dawne dzieje, dla młodego chłopaka analizującego szanse Widzewa w meczu z Broendby czy Ruchu w starciu z Benfiką – specjalnie nie zajmujące. Zresztą, poza wspomnianą tabelą, próżno było szukać w prasie jakichkolwiek wspomnień o Lechii, Hasmonei, Jutrzence, 1. FC, Śmigłym czy drużynie o kompletnie nic nie mówiącej nazwie WKS 22 pp Siedlce. Pani od historii nie śledziła losów piłki nożnej, a nawet nie wspomniała o 22 Pułku Piechoty – pewnie brakło czasu by opowiedzieć lub miejsca w tzw. podstawie programowej.

Nie spodziewałem się wtedy, że 20 lat później będę szukał znaków tych klubów i – jak widzicie po linkach w tekście – z niezłym rezultatem. Obok katowickiego „EFC”, to właśnie dotarcie do logo Wojskowego Klubu Sportowego 22. Pułku Piechoty w Siedlcach stanowiło dla mnie największą trudność. Choć o drużynie z siedleckiego garnizonu wiemy dzisiaj sporo, to losy jego znaku zawierają kilka niewiadomych. Głównie z powodu powstania fałszywek – odznak, które pojawiają się i znikają na aukcjach internetowych. Jako główny znak wybrałem dla Was ten uwieczniony na proporcu, którego oryginał możecie obejrzeć w Muzeum Sportu i Turystyki.

WKS 22 pp Siedlce logo klubuCo charakterystyczne dla przedwojennych proporców, ma on wystylizowane liternictwo o charakterze zbliżonym do kroju szeryfowego. Na odznakach (np. z serii Ligi Orłów) znajdziemy jednak nazwę klubu wypisaną bezszeryfowym jednoelementowym liternictwem, tzw. groteskiem.

WKS 22 pp Siedlce logo klubuDotarłem także do zdjęcia odznaki, widocznej po prawej – z ozdobnym wieńcem dębowo-laurowym oraz piłką. Według opisu została wydana przed II wojną światową, jednak nie znalazła się w katalogu Sławomira Strycharskiego, dlatego podchodzę do niej z dystansem (jakkolwiek wzór był interesujący).

Pierwsze lata wojskowych
22 Pułk Piechoty Wojska Polskiego został sformowany w 1918 roku i osadzony w siedleckim garnizonie. Włączony do grupy operacyjnej „Podlasie”, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie pobytu na Wileńszczyźnie, żołnierze pogrywali w piłkę nożną. Zrodził się pomysł stworzenia drużyny wojskowej i tak w 1922 roku stworzono WKS 22. Pułku Piechoty. Po powrocie do garnizonu w Siedlcach (we wrześniu 1922), drużyna została zgłoszona do Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Warszawie. 4 lata później dowódcą pułku został płk. Kazimierz Hozer, pasjonat sportu i – jak się wkrótce okazało – ambitny prezes wojskowego klubu.

Pierwsze sukcesy WKS 22 pp nastąpiły tuż po reformie rozgrywek piłkarskich w 1927 roku. Siedlce trafiły do OZPN w Lublinie i tamtejsze kluby od razu dołączyły do czołówki rozgrywek tego niezbyt mocnego sportowo okręgu. Wojskowi wygrali mistrzostwa okręgu w 1928 roku, jednak w turnieju eliminacyjnym o ligę okazali się słabsi od Polonii Przemyśl (1-4, 2-3). Co się odwlecze…

W 1931 roku WKS 22 pp wygrał rozgrywki okręgu lubelskiego, następnie odprawił Rewerę Stanisławów (1-2, 6-1), WKS Równe (7-2, 8-0), by w decydującym starciu o ligę wyeliminować WKS 82 pp Brześć (4-1, 2-1) i Naprzód Lipiny. Dowódcą drużyny z Brześcia był pułkownik Stanisław Świtalski, o którym za chwilę…

WKS 22 pp Siedlce logo klubuWizyta Pogoni Lwów w Siedlcach; Źródło: https://audiovis.nac.gov.pl/

Epizod w lidze
Udało im się, w 1932 roku siedlecki klub debiutował w 1. lidze! 18 kwietnia przyjechała tam poznańska Warta, czyli Mistrz Polski sprzed trzech lat – i poległa 2-3! Co więcej, wojskowi dwukrotnie pokonali – dołującego co prawda – Mistrza sprzed roku, krakowską Garbarnię (oba mecze po 2-1). Głośnym echem odbiły się także wiktorie nad Wisłą (3-0 w Siedlcach) i Ruchem (2-1 na wyjeździe), który dopiero zaczynał budowę wielkiego zespołu.

WKS 22 pp Siedlce logo klubuDrużyna WKS 22pp Siedlce przed meczem z Legią; Źródło: https://audiovis.nac.gov.pl/

7 zwycięstw i 2 remisy na koniec sezonu dały 9. miejsce w tabeli i utrzymanie w gronie najlepszych w Polsce 12. drużyn. Niezły wynik, tym bardziej, że od połowy rozgrywek wojskowych nie wspierał jej przywódca – pułkownik Hozer zmarł w drodze do szpitala po wypadku podczas ćwiczebnej jazdy konnej.

Następny rok przyniósł zmiany – podział ligi na dwie grupy i umieszczenie drużyny WKS 22 pp w grupie wschodniej. Dowódca siedleckich wojsk piechoty, pułkownik Stanisław Świtalski (dawny dowódca pułku piechoty z Brześcia, której drużynę siedlczanie wyeliminowali z gry o ligę) zakazał zawodowym żołnierzom gry w klubach sportowych, zauważając, że uprawianie sportu skutkowało brakiem czasu na pełnienie wojskowych obowiązków. W Siedlcach wierzą, że była to zemsta pułkownika na klubie, którego wyższość musiał uznać 4 lata wcześniej…

Klub utrzymał się w lidze dzięki wchłonięciu lokalnego rywala, istniejącego od 1921 roku Klubu Sportowego „Strzelec”. Jak zauważycie na poniższej fotografii, drużyna miała na koszulach znak Związku Strzeleckiego, czyli wojskowego orła na czerwonej tarczy.

WKS 22 pp Siedlce logo klubuDrużyna Strzelca Siedlce przed meczem z Legią w 1934 roku; Źródło: https://audiovis.nac.gov.pl/

KS „22 Strzelec” Siedlce im. płk. K. Hozera – jak brzmiała nazwa klubu od sierpnia 1933 roku – zajął finalnie 2. miejsce w grupie spadkowej tabeli ligi (czyli 8. miejsce w tabeli zbiorczej – jak widać współczesny system rozgrywek Ekstraklasy wcale nie jest innowacyjny) i utrzymał się w elicie. Jednak po rozstaniu z wojskiem, klub dopadły trudności, głównie finansowe i organizacyjne. Frekwencja na meczach ligowych nie zapewniała dużych profitów (2000 widzów na 30-tysięczne miasteczko to i tak niezły wynik).

W 1934 roku klub zalegał z płatnościami składek na rzecz ligi, co skutkowało odebraniem punktów za remisy z Legią (1-1) i Podgórzem (0-0). W połowie sezonu działacze postanowili wycofać drużynę z ligi, oddając pozostałe mecze walkowerem. Ostatnie miejsce w tabeli z jedną wygraną (5-2 nad Wartą, poznaniacy nie lubili tam grać) oraz remisem z Polonią oznaczało spadek z ekstraklasy.

Był to koniec wielkiej piłki w Siedlcach, w 1937 roku klub został rozwiązany. Strzelec istniał jeszcze do wybuchu wojny jako niezależny byt. W 2014 roku Pogoń przywróciła Siedlcom piłkarskie emocje w 1. lidze, tyle, że jest to drugi poziom rozgrywek. Jak już pisałem, klub posługuje się znakiem, którego tarcza nawiązuje do emblematu WKS 22 pp…

Ocena znaku
Jednak obecny znak Pogoni ma odwrócone kolory tarczy w stosunku do przedwojennej odznaki. I jeźdźca (z herbu Pogoń), który nie występował przed II wojną światową w znakach siedleckich klubów.

WKS 22 pp Siedlce logo klubuLogo WKS 22 pp było bardzo proste – zawierało skróconą nazwę wkomponowaną w biało-czerwoną tarczę. Jak wspomniałem, liternictwo znaku na proporcu miało bardziej indywidualny charakter niż na odznace (rzekomo przedwojennej). Z czasów przedwojennych pochodzą jeszcze fotografie drużyny, na której koszulkach widniał zupełnie inny znak!

WKS 22 pp Siedlce logo klubuNiestety nie dotarłem do opisu kolorów, jakie ów emblemat posiadał i powyższa rekonstrukcja jest jedynie moim wyobrażeniem barw tego znaku. Sam wzór jednak jest wiarygodny i towarzyszył wojskowym podczas meczów ligowych. Jeśli uda mi się dotrzeć do dokumentów klubowych, zawierających więcej informacji o symbolice klubu, znajdziecie tutaj odpowiednią adnotację. Na ten moment, najpewniejszym źródłem jest proporzec, na bazie którego odwzorowałem logo widoczne pod tytułem wpisu – które trafia także do Waszej oceny.

WKS 22 pp Siedlce logo klubu

jak oceniasz logo WKS 22 pp Siedlce?

  • 4 #wartościowe (46%, 18 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (31%, 12 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (21%, 8 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (3%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 39

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

*http://mkppogonsiedlce.pl/?page_id=78
dostęp: 2016/07/12

**Grzegorz Welik, „460 lat miasta Siedlce” za: http://historiawisly.pl/wiki/index.php?title=22_pp._Siedlce
dostęp: 2016/07/12

***https://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99gowe_ligi_polskie_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_(1928)
dostęp: 2016/07/12

****Andrzej Gowarzewski: Encyklopedia Piłkarska Fuji; tom 25. O tytuł Mistrza Polski 1920-2000; Katowice 2000;
str. 39