Próba odświeżenia znaku Włókniarza ŁódźSkrzyżowane czółenko i bawełniany zwój to symbol dawnego zrzeszenia Włókniarz. Dwa lata temu w Łodzi podjęto próbę reaktywowania klubu wspieranego niegdyś przez największą fabrykę w mieście, nieistniejący już Uniontex.

Na koniec tygodnia z łódzkimi znakami sportowymi, prezentuję pomysł odświeżenia symbolu włókienniczych klubów, powstałego w czasie reorganizacji polskiego sportu.

Znak ten pewnie został wyklęty przez kibiców m.in: Widzewa, ŁKS-u czy Garbarni Kraków, jako ilustracja zamachu na historię i symbolikę zasłużonych klubów. Jednak dla sympatyków innych drużyn może budzić nostalgię za dawnymi czasami. W takich miastach jak: Zgierz, Leśna, Kudowa Zdrój, Rakszawa czy Mirsk, patronat zrzeszenia Włókniarz umożliwił jeśli nie sukcesy, to choćby trwanie drużyn piłkarskich. Także w Łodzi istniał klub o nazwie Włókniarz, którego „tłuste lata” związane były z finansowaniem przez Łódzkie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju „Uniontex”.

Po rozwodzie klubu z fabryką pojawiły się kłopoty finansowe, próba ratowania przez fuzję z Victorią, w końcu likwidacja klubu w 2004 roku.

W 2014 roku grupa pasjonatów postanowiła przypomnieć Łodzi o zasłużonym klubie, w którym niegdyś trenował dwukrotny medalista olimpijski z Montrealu, Mieczysław Nowicki. Włókniarz prowadził kilkanaście sekcji w czasach Polski Ludowej, oprócz najbardziej utytułowanej – kolarskiej, sukcesy odnosili także tenisiści stołowi. Reaktywowany klub przybrał nazwę MKS Włókniarz Łódź, na ten moment nie prowadzi drużyny seniorów. Pod biało-zielonymi barwami szkolona jest młodzież w sześciu kategoriach wiekowych: U13, U12, U 11, U10, U8, U6.

Nowy klub przybrał „odświeżony” znak zrzeszenia, choć obecnie wyglądający na bardziej przestarzały od dawnego znaku ZS Włókniarz. Wkomponowano złote gałązki laurowe i asteryski przy nazwie klubu, wypisanej szeryfowym krojem Cambria.

Włókniarz Łódź herbW odrodzonym klubie postawiono na przyszłość – skupiając się na szkoleniu młodzieży. Niestety znak tego w żaden sposób nie komunikuje. Przypomnijmy sobie jeszcze herb zrzeszenia (poniżej z lewej) i znak Włókniarza Łódź z okresu PRL-u.

Włókniarz Łódź herbHerb zrekonstruowałem na bazie odznaki, na której nazwa klubu wkomponowana była na białym otoku tarczy z atrybutami włókiennictwa.

Na koniec cofnijmy się do początków klubu, który powstał w 1928 roku przy Zjednoczonych Zakładach Włókienniczych Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana (protoplasta Unintexu), a pierwsza nazwa brzmiała Klub Piłkarski „Zjednoczone”. Przed wojną piłkarze kwalifikują się do klasy okręgowej, jednak rozgrywki w 1939 roku nie zostają dokończone.

W 1945 roku Zjednoczone zostają reaktywowane, a po dwóch latach zmieniono nazwę klubu na Związkowy Klub Sportowy „Włókniarz”. W 1949 roku klub włączony (razem z Dziewiarskim Klubem Sportowym) w struktury ŁKS-Włókniarz. Nazwę fabryki zmieniono na Zakłady im. Stalina, a klub funkcjonował w nim jako Koło Sportowe.

W 1958 roku KS Włókniarz Łódź wrócił na mapę sportową Polski, w następstwie fuzji łódzkich zespołów: DKS, Victoria i Orion. W latach 60- i 70-tych „Biało-zieloni” występowali w III lidze, w 1969 roku awansowali nawet na zaplecze ekstraklasy (na jeden sezon).

Na początku lat 90-tych drużyna piłkarska Victorii wyodrębnia się z Włókniarza, by po trzech latach połączyć się z jego drużyną piłkarską.

Włókniarz Łódź herbPowstaje wówczas efemeryczny twór o nazwie Klub Piłkarski „Victoria-Włókniarz Łódź, który przetrwał kolejne trzy lata. Po spadku drużyny piłkarskiej do IV ligi, drogi Victorii i Włókniarza ponownie rozeszły się.

Pod koniec XX wieku Włókniarz sprzedał obiekty przy ul. Milionowej, na których otwarto Szkołę Mistrzostwa Sportowego (o czym wspomniałem wczoraj). Po sezonie 2003/04 roku spędzonym w B-klasie, klub przestaje istnieć.

Ocena znaku
Dzisiaj możecie ocenić oficjalne logo reaktywowanego Włókniarza. Dla mnie znak ten jest przestarzały i zbyt podobny do emblematu zrzeszenia. Szanując tradycje, można było zaprojektować bardziej współczesną formę. Życzę członkom klubu, by wraz z jego rozwojem, zadbali także o bardziej świeży wizerunek.

Włókniarz Łódź herb

Jak oceniasz oficjalne logo Włókniarza Łódź?

  • 2 #niedopracowane (33%, 4 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (25%, 3 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (17%, 2 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (17%, 2 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (8%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 12

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,2

Źródła:
*http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3365669,wlokniarz-lodz-wraca-na-sportowa-mape-polski,id,t.html
dostęp: 2016/02/26
**https://pl.wikipedia.org/wiki/Włókniarz_Łódź
dostęp: 2016/02/26